גורם מדיני לערוץ 7:
תוכנית השלום של ארה"ב תתעכב משמעותית

בירושלים קיבלו מסרים לפיהם האמריקנים אינם מעוניינים להציג תוכנית, בזמן בו הפלסטינים מסוכסכים עימם וסביר להניח שיסרבו לכל הצעה.

ניצן קידר , ד' בניסן תשע"ח

טראמפ ונתניהו
טראמפ ונתניהו
צילום: רויטרס

פקיד בכיר במערכת המדינית מעריך הבוקר (שלישי) בשיחה עם ערוץ 7 כי ארה"ב תשהה לזמן משמעותי את פרסום תוכנית השלום של הנשיא טראמפ, שכבר הוכתרה באמריקה בשם 'תוכנית המאה'.

לדבריו, האמריקנים מעבירים מסרים לפיהם אין כוונה לפרסם את התוכנית בטווח הזמן הנראה לעין, בשל הסכסוך ההולך וגובר עם הרשות הפלסטינית.

"בשלב הזה נראה שגם אם האמריקנים יציעו הצעה שטובה לפלסטינים הם יסרבו רק בשל הנסיבות והחזית שפתחו עם ארצות הברית. הממשל רוצה שהתוכנית תהיה פרודקטיבית ולכן ימתין להרגעת הרוחות, שבינתיים לא נראית באופק", מוסיף הגורם.

גורם בממשל האמריקני, המעורה במגעים בין ישראל והפלסטינים, העריך בימים האחרונים כי הדחייה יכולה להיות ארוכה מאוד, שכן יש בסביבת הנשיא טראמפ מי שטוענים שיש להמתין עד להחלפתו של אבו מאזן.

התומכים בצעד הזה טוענים כי עם אבו מאזן, שרק מחריף את ההתבטאויות שלו נגד האמריקנים, יהיה קשה מאוד להתקדם לעבר השלום.

בממשל אומרים שאחת התובנות שמובילות למסקנה הזו נובעת מהאכזבה מהעובדה שהפלסטינים החרימו את הכנס שנערך בבית הלבן בשבוע שעבר, למען שיפור המצב ההומניטרי בעזה. ישראל, אגב, נטלה חלק באירוע יחד עם מדינות ערביות ואירופיות.

נזכיר כי אמש נרשם שיא שלילי נוסף במתקפות של אבו מאזן נגד בכירים אמריקניים, שהתגברו מאז הכירה ארה"ב בירושלים כבירת ישראל.

אבו מאזן נאם ברמאללה והביע זעם על הביקורת שהשמיע פרידמן נגד הרשות הפלסטינית, לאחר שסירבה לגנות את פיגועי הטרור האחרונים בהם נרצחו יהודים.

"ארה"ב נותנת לגיטימציה להתנחלויות", טען אבו מאזן. ''כך עשו בכירים אמריקנים ובראשם השגריר שלהם בתל אביב דיוויד פרידמן. הוא אמר 'הם בונים על האדמות שלהם'. יא בן כלב, הם בונים על האדמות שלהם? הוא בעצמו מתנחל ומשפחתו מתנחלת".

השגריר פרידמן הגיב ואמר בערב הפתיחה של הפורום הגלובאלי למלחמה באנטישמיות, ‏״שלושה יהודים נרצחו בדם קר והתגובה מהרשות הפלסטינית הייתה דממה. אבו מאזן בחר להגיב לפני כמה דקות והוא קרא לי 'בן כלב'. זו אנטישמיות או מחלוקת פוליטית? אני לא אחליט. אשאיר את זה לכם".

ראש הממשלה נתניהו יצא להגנת פרידמן ואמר כי ''ההשתלחות של אבו מאזן בשגריר ארה״ב, דיוויד פרידמן, אומרת הכל".

"זו פעם ראשונה מזה עשרות שנים שהממשל האמריקני הפסיק לפנק את מנהיגי הפלסטינים והוא אומר להם: עד כאן. כנראה שההלם מן האמת גורם להם לאבד את העשתונות", דברי נתניהו.