אבו מאזן יוזם צעדי עונשין נגד חמאס

פרשנים מעריכים כי צעדי העונשין הכלכליים החמורים עלולים לגרור את חמאס לעימות צבאי חדש עם ישראל.

דלית הלוי , ד' בניסן תשע"ח

מחריף את הסנקציות. אבו מאזן
מחריף את הסנקציות. אבו מאזן
צילום: רויטרס

"הנשיא" הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) מתעתד לאשר שורה של צעדי עונשין נוספים נגד תנועת חמאס ברצועת עזה אותה הוא מאשים בניסיון ההתנקשות בשבוע שעבר בראש הממשלה ראמי חמדאללה.

פרשנים רואים בצעדים אלה מהלך מחושב של אבו מאזן לטרוף את הקלפים בזירה הפלסטינית ולגרור את חמאס לעימות מול ישראל כדי לבלום את "עסקת המאה", תוכנית השלום שמגבש הממשל האמריקני, אשר נתפסת בעיני הפלסטינים כמוטה לטובת ישראל.

בכיר פלסטיני מסר לאתר alkhaleejonline.net, כי צעדי העונשין של אבו מאזן יהיו חמורים מקודמיהם, יפגעו בחיי היומיום של תושבי רצועת עזה ויעלו את שיעור העוני והאבטלה.

על פי הדיווח, צעדים אלה יכללו בין היתר העלאה משמעותית של המיסים על היבוא והיצוא מרצועת עזה ואליה, הקטנה בחצי של שכר עובדי המגזר הציבורי (כולל אנשי הביטחון), הפסקת הקיצבאות של המשרד לענייני סוציאליים ל-80 אלף משפחות בעזה, הקפאה של העברות הכספיות למימון טיפול בחולים ולרכישת ציוד רפואי, צמצום אספקת החשמל לרצועת עזה (ככל הנראה ע"י אי תשלום לחברת החשמל הישראלית), הפסקת התשלום לחברת מקורות הישראלית עבור רכישת מים וסגירת חשבונות בנק של אנשי עסקים, חברות ומוסדות.

הבכיר הפלסטיני מסר, כי צעדי העונשין ייכנסו לתוקף לכל המאוחר בתחילת חודש אפריל. המתיחות המחודשת ביחסי הרשות הפלסטינית סותמת את הגולל על מאמצי הפיוס בינה לבין חמאס.