מבצע ''מחוץ לקופסא''
הרב עובדיה בירך, היה רוב מוחץ

אלי ישי, חבר 'המטבחון' בממשלת אולמרט שהחליטה על השמדת הכור, מספר על ברכתו של הרב עובדיה יוסף רגע לפני המראת מטוסי חיל האוויר.

אלי ישי , ה' בניסן תשע"ח

אלי ישי
אלי ישי
Photo by Hadas Parush/Flash90

בתקופת הפצצת הכור בסוריה כיהנתי כשר התמ״ת, סגן ראש הממשלה וחבר ב׳מטבחון׳ המצומצם של אולמרט. באותו יום דרמטי, ואחרי דיונים רבים של השביעיה על תקיפת הכור והשמדתו, הקבינט התכנס לאשר את הפעולה.

במהלך הדברים אמרתי לראש הממשלה ושר הבטחון כי במידה ורוצים את הסכמתי למהלך, אני מוכרח להיכנס קודם לכן למרן הרב עובדיה יוסף זצ״ל ולבקש את ברכת הדרך.

תוך כדי הדיון בקבינט נסעתי לביתו של מרן. ביקשתי מהנוכחים לצאת ולהשאיר אותנו לבד, ללא נוכחים או מצלמות ומכשירי הקלטה, הסברתי לו במה מדובר ואת חשיבות הפעולה והשלכותיה האפשריות.

בצלילות מחשבתו ודעתו, מרן הבין מיד את נחיצות העניין ובירך בלב חם ואוהב את כוחות הביטחון שייצאו ויחזרו בשלום.

יצאתי מביתו וחזרתי לקבינט. אולמרט וברק שאלו אותי מה אמר הרב, עדכנתי אותם שמרן אישר לי להצביע בעד ומסר את ברכתו. למרות המתח בין ראש הממשלה אולמרט ושר הבטחון ברק, היה רוב מוחץ בעד התקיפה ורק השר אבי דיכטר התנגד. לבסוף ההחלטה התקבלה בקבינט והפעולה יצאה לדרך.

כיום ניתן להבין עד כמה היתה קריטית ברכת הדרך של מרן זצ״ל ותפילותיו החמות להצלחת הפעולה. היום, כמו אז, בכל מהלך ובכל צעד, לא פסענו צעד אחד מבלי להתייעץ ולהתברך מפי מאור הדור, וב״ה זכינו לקדש שם שמיים.

כמה עלינו להודות על הניסים שהקדוש ברוך הוא עושה עימנו ולזכור כי ״לא כוחי ועוצם ידי עשה לי את החיל הזה״, אלא סייעתא דשמיא ורחמי שמיים מרובים.