ברק: פעלנו בקור רוח ובסיכון מחושב

מי שהיה בשעתו שר הביטחון תיאר את רגעי ההחלטה על יציאה למבצע ולא שכח לשגר עקיצה לראש הממשלה דאז.

חיים לב , ה' בניסן תשע"ח

אהוד ברק
אהוד ברק
צילום: פלאש 90

בעקבות אישור הצנזורה לפרסם את מבצע 'מחוץ לקופסה' העניק שר הביטחון לשעבר אהוד ברק, ריאיון ל־103fm, במהלכו תיאר את הרגעים המתוחים בהם יצאה לפועל הפעולה הדרמטית של צה"ל.

תחילה הבהיר כי הוא נוהג לשמור על קור רוח במבצעים מהסוג הזה. "אני לא כל כך מתוח בדברים כאלה. אני מכיר את אנשי חיל האוויר, הם מקצוענים שלא כל כך זקוקים לעצה של ראש הממשלה ושר הביטחון. הם הכינו את הפעולה היטב, וכשקיבלו את האישור היא עברה כמעט בלי תקלות - וזה חשוב", אמר.

לדברי ברק, "הייתה תקלה קטנה עם כתוביות בעברית מעל אדמת טורקיה", אך זו לא העיבה על הצלחתה הכוללת של הפעולה.

לשאלת משעל על הפעולות המודיעיניות שקדמו לתקיפה, ועל "אקדח מעשן", לכאורה, שהועבר מהמוסד לשלטונות בארה"ב, אמר ברק כי "אני לא יודע אם השם הנכון הוא 'אקדח מעשן'. יצא לי לראות את החומר שבועות ארוכים לפני שמינו אותי לשר ביטחון, רה"מ דאז אהוד אולמרט זימן אותי אליו הביתה עם מאיר דגן ועמוס ידלין. הם הראו לי את כל החומר ושאלו מה דעתי, ואמרתי שזה כור שצריך להרוס אותו. זו הייתה אינפורמציה חד־משמעית. כשדגן הראה אותה לאמריקנים הם הבינו שבאמת יש כור".

מה היה בחומר הזה? "אני לא יכול לספר", השיב ברק.

במהלך הריאיון, תיאר ברק את חילוקי הדעות בינו לבין ראש הממשלה אודות התקיפה. "מה שקרה הוא שכשהגעתי למשרד הביטחון מצאתי שתי תוכניות בשלבי הכנה מתקדמים שהוכנו בחיפזון. אחת מהן הורסת את הכור בוודאות ומובילה לעירוב סוריה וחיזבאללה, ואחרת שלא תביא להתפתחות רחבה - אך ללא ביטחון שהכור יושמד. הנחיתי להמשיך להכין את התוכניות הללו, כי אין דבר אחר, אך במקביל גם להמשיך לחשוב על תוכניות אחרות שראוי שיוצגו בפני מקבלי ההחלטות, ושגם מבטיחות את הריסת הכור וגם מונעות התמודדות רחבה עם הסורים".

אפשר לדבר על אופי הפעולות? הוא נשאל. "תראו, אין שום סיכוי שבגילי ייצא משהו שאני לא רוצה לומר. אחרי כמה ימים הגיע אלי ידלין עם רעיון לפעולה שיכולה לעמוד בשני המבחנים. הרעיון שהוא העלה לקח זמן רב יותר להכנה אך אמרתי לו שילך על זה בכל הכוח ושאני כבר אעלה את הרעיון במדרגות האישורים. כך היה".

ברק הסביר כי עם סיום חלון הזמן שהמודיעין נתן למקבלי ההחלטות, עמדו לפניו שתי תוכניות חלופיות שהיו טובות יותר מאלה שהיו בעבודה בעת שנכנס לתפקידו. הקרדיט על כך, לדבריו, שייך לצה"ל בלבד.

"העובדה היא שההנחיה שלי לא לרוץ תוך שבועיים עם מה שיש, לפעול בקור רוח ובסיכון מחושב - הצליחה. היה חשש לדליפה, ואם המידע היה מגיע לסורים, הם היו עלולים לנקוט בצעדים שיהפכו את הפעולה הזו למסובכת ויקרה יותר".

תהיה מוכן לפרגן לראש הממשלה אולמרט על החלטה נועזת ואמיצה לתקוף את הכור הסורי, נשאל ברק.
"בהחלט. עוד לפני שהייתי שר ביטחון אמרתי לו 'לך בכוחך'".

ברק הדף את גרסת אולמרט שתיארה ניסיונות דחיה למבצע ואמר כי "אני לא יכול באמת לעקוב אחרי כל ההתפתלויות של אולמרט ואין לדברים הללו שום חשיבות. המתח היה קיים ונוצר כולו בידי אולמרט ולפי דמיונו בלבד. העובדה הייתה שאני אמרתי שצריך לפעול בקור רוח, לספור עד עשר ולהחליט מה עושים ואיך. במבחן התוצאה הפעולה הצליחה, וכל שאר הדיבורים הם חסרי ערך. אדם מבוגר שנחשף לדברים הללו אמר לי: 'זה מה שקורה כשחפיפניק עם תעודות נפגש עם מקצוען שעומד על דעתו'".

ברק נשאל על החששות ממלחמה כוללת בעקבות התקיפה. "לפני היציאה לפעולה ידענו שיש סיכוי טוב שזה לא יוביל להתנגשות רחבה, משום שבמשך חודשיים וחצי הכנו תוכניות שנועדו לתת תשובה בדיוק לדבר הזה, לצד ודאות שהפעולה תביא להשמדת הכור", הבהיר שר הביטחון דאז, "יש מתח טבעי, אבל מיד אחר כך, אני חושב שלקראת הצהריים למחרת, היה ברור לכולנו שההערכה שאיפשרה לאסד ולאנשים בכירים מאוד במערכת שלו את מה שקראנו לו 'מרחב ההכחשה' היתה מדויקת, ושהם יוכלו להתעלם מהתקיפה כי אף אחד לא ידע שהכור קיים בכלל"