פתאום נזכרו שלפייסבוק יש מידע עלינו

העברת המידע אודות עשרות מיליוני משתמשי פייסבוק ליועצי טראמפ מציבה את החברה במבוכה ופוגעת בה כלכלית, אבל למה נזכרנו רק כעת?

שמעון כהן , ה' בניסן תשע"ח

מארק צוקרברג
מארק צוקרברג
צילום: ISTOCK

פייסבוק בתקופה קשה ומביכה. המידע שהועבר על עשרות מיליוני משתמשי החברה לחברת ניתוח המידע שסייעה לטראמפ בקמפיין הבחירות מובילה את החברה לחקירות שאולי יביאו גם את צוקרברג עצמו להציג את עמדתו וגרסתו בפרשה.

מניות החברה יורדות והעולם דורש תשובות ממי שמחזיקה במאגר בלתי נגמר של מידע על כל אחד מאיתנו.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו על התסבוכת בפייסבוק עם עו"ד דן חי, ראש הועדה להגנת הפרטיות בלשכת עורכי הדין, ובפתח הדברים תהינו מדוע רק עכשיו העולם מתעורר לבדוק עד כמה פייסבוק יודעת עלינו ומה היא עושה עם המידע הזה, ולדבריו אכן "זה נראה קצת מוזר שהתעוררו רק עכשיו. יש הרי בפייסבוק מידע עצום".

כשהוא ניגש לדון לעומקה של הסוגיה מחלק עו"ד חי בין מידע שהועלה לפייסבוק כמידע גלוי לבין מידע שנועד להיות חסוי. "יש מידע פומבי שאנשים העלו ולא הגבילו את הצפייה בו, ויש מידע אישי יותר שהוגבל לצפייה מוגבלת ושימוש בו בעייתי יותר. כשאדם מעלה מידע הוא צריך לדעת ולהסכים למה שייעשה במידע הזה. בחוליה הזו פייסבוק נמצאה בחולשתה".

לדבריו האחריות על שמירת המידע, כל עוד לא אושרה הפצתו במפורש, אחראית פייסבוק עצמה. "פיסבוק צריכה להסביר בתנאי השימוש מה הולכים לעשות עם המידע, וככל שהמידע עשוי להיות פוגעני יותר צריכה להיות הסכמה מפורשת, שנסמן הסכמה על ריבוע שמאשר זאת".

עו"ד חי מבהיר כי אדם יכול לטעון שלייק שעשה אינו בסיס לפרופיל פוליטי או חברתי שייערך לו אי שם ברחבי העולם. גם פרסום של פרופיל אישי אינו יכול להוות מצע לאיסוף מידע אודות אדם. "צריכה להיות הבחנה בין התרשמות מפרופיל של אדם מסוים לבין הליך מיחשובי שדרכו יוצרים קטגוריות של תמיכה או התנגדות לדברים כאלה ואחרים", אומר חי המבהיר כי יצירת קיטלוג שכזה מכניסה את המשתמש לרשימה מקוטלגת ואם הדברים אינם כתובים ומאושרים בתנאי השימוש הרי שקיימת בעיה.

לדבריו בדין הישראלי מציאות כזו תיחשב לעבירה על חוק הגנת הפרטיות, עבירה שדינה עד חמש שנות מאסר. "גם בדין האמריקאי ההוראות ברורות. שם הענישה היא בעיקר קנסות". עוד הוא מצין כי בין הרשויות בארה"ב להנהלת פייסבוק הוסכם שעל כל יום שבו החוק מופר ישולם קנס בגובה של ארבעים אלף דולר "ויש כאן כמה חודשים טובים", הוא מזכיר.

ומה באשר לגודלה של חברת פייסבוק? האם אין בהיותה גדולה כל כך כדי להרתיע מדינות מלהתמודד עם עבירות שהיא מבצעת? "אכן פייסבוק וגוגל הן חברות ענק שמדינות לא רוצות להתעסק איתן, אבל כשזה מגיע לארה"ב הדברים משנים וכך גם באירופה. אלו מדינות גדולות שאינן חוששות להתמודד עם הענקיות הללו. לעומת זאת פייסבוק וגוגל מצפצפות לפעמים על מדינות קטנות יותר", אם כי, סבור עו"ד חי, גם מול ישראל סביר להניח שפייסבוק לא תרצה להתמודד על אף ש"גודלן של החברות הללו הופכת לבעייתית וראינו זאת בהתמודדות עם הסתה בפייסבוק וכו'".

באשר למשבר הכלכלי של פייסבוק וירידת ערך המניה של החברה בעקבות האירועים האחרונים. חי סבור שמדובר במשבר חולף. "פייסבוק ישרדו את המשבר הזה", ואולי יחליטו שם לצאת בקמפיין כזה או אחר שינקה את החברה מהכתמים בתדמיתה. להערכתו הבעיה האמתית של פייסבוק היא שהצעירים עוברים למקומות אחרים ורואים בפייסבוק רשת למבוגרים יותר.

ובחזרה לשאלה שעימה פתחנו את השיחה עם עו"ד חי – מדוע רק כעת נזכר העולם לרעוש ולגעוש סביב פייסבוק? האם יתכן והסיבה האמיתית לכך היא העובדה שמדובר במהלך שסייע לדונלד טראמפ בבחירתו לנשיאות? עו"ד חי אינו שולל את הסברה הזו ואומר: "יכול להיות. כשהעובדות נפרסו בפני הרשויות בארה"ב הם לא היו נשארים אדישים גם אם הסיטואציה הייתה אחרת, אבל יכול להיות שהעבודה שנעשתה תומרצה בגלל שזה טראמפ והיחס אליו בארה"ב. זה הרבה פעמים קורה כך בפרשות שונות ששם אם המעורבים לא היו בצמרת המדינה הן היו לא מעניינות ולא היה נעשה בהן דבר".