דיכטר מתרץ את הצבעת הנגד

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, שהיה חבר הקבינט בזמן תקיפת הכור בסוריה מסביר מדוע סירב להפקיד בפני פורום מצומצם את ההחלטה על המתקפה.

חזקי ברוך , ה' בניסן תשע"ח

אבי דיכטר
אבי דיכטר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ח״כ אבי דיכטר, יו"ר ועדת החוץ והביטחון וחבר הקבינט המצומצם בזמן תקיפת הכור בסוריה, מתרץ הערב (רביעי) את הצבעתו נגד הסמכת גוף מצומצם בראשות ראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט, להחליט על המתקפה נגד הכור בסוריה.

"למען הסר ספק: תמכתי בהשמדת הכור מהרגע הראשון שהסתבר שסוריה נמצאת בשלב מתקדם של בנייתו ועד לרגע האחרון", אמר דיכטר.

הוא הוסיף, "עודכנתי בזמנו שלמערכת הביטחון יש דרך פעולה נוספת, שענתה על הצורך להשמיד את הכור ולמנוע התדרדרות למלחמה, אלא שראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט, סירב להביאה בפני הקבינט המצומצם".

לדברי דיכטר הוא ביקש מראש הממשלה לפצל את ההצבעה לשני חלקים. "הצבעה אחת על השמדת הכור - ובזה תמכתי מאד. הצבעה שניה, על דרך הפעולה שתקטין יותר את ההסתברות להידרדרות למלחמה".

"משהחליט אולמרט לקיים הצבעה אחת בלבד ולהסמיך את השלישיה (אולמרט, לבני, ברק) להחליט על הדרך והמועד, החלטתי שלא להפקיד ההחלטה בידיהם והצבעתי נגד. אם חס וחלילה המציאות לאחר השמדת הכור היתה מתפתחת אחרת, כלומר מתדרדרת למלחמה, חברי הקבינט היו מתקשים להסתכל במראה", טען דיכטר.

הוא סיכם ואמר כי "במבחן התוצאה אין ספק שהפעולה הצליחה ואני מברך את כלל המערכות, הביטחונית והמדינית, שהובילו להשגת התוצאה המבוקשת - וכל זאת, בלי נפגעים לכוחותינו".