חגיגות העצמאות בכלא: ״עם ישראל חי״

הרב יוסף מנדלביץ' בראיון על נצחונו של פוטין, על זכיית חברו, נתן שרנסקי בפרס ישראל, זכרונות מהכלא הסובייטי ועל חג הפסח המתקרב.

אלירן אהרון , ה' בניסן תשע"ח

ראיון עם אסיר ציון הרב מנדלביץ'
ראיון עם אסיר ציון הרב מנדלביץ'
צילום: אלירן אהרון

ראיון עם אסיר ציון

אסיר ציון בעבר ואחד מסמליו המובהקים של המאבק היהודי במשטר הסובייטי, הרב יוסף מנדלביץ', מתייחס בראיון לערוץ 7 לבחירתו מחדש ובקלות של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ולזכייתו של חברו, נתן שרנסקי, בפרס ישראל.

להערכתו של הרב מנדלביץ' "ולדימיר פוטין זכה בניצחון מרשים ובסך הכול לא שמעתי שהיו הפרות בגדול, כלומר העם אוהב אותו, וככל מדינה דמוקרטית אנחנו מכבדים את רצון העם".

לטעמו של הרב מנדלביץ' צדק נתניהו כאשר בירך את פוטין על זכייתו ואף קבע להיפגש עמו בהקדם. להערכתו קשר זה בין ממשלת ישראל והעומד בראשה לממשל הרוסי מהווה ניתוק מסוים ונדרש מהלחץ האמריקאי והאירופי, עמים שלטעמו פועלים נגד עצמם כאשר הם מתייחסים בחומרה כלפי פוטין.

״לכן אני שמח שבנושא זה מדינת ישראל נוקטת עמדה עצמאית. פוטין אינו חבר שלנו אבל הכל עניין של אינטרסים, והאינטרסים שלנו מסתדרים כעת".

על העובדה שפוטין ניצח בקלות רבה כל כך אומר הרב מנדלביץ' כי לו היה סטאלין עצמו מועמד לבחירה, על אף כל הדברים הרעים הידועים עליו, הוא היה זוכה באחוזים רבים יותר, "זה כנראה טבעו של העם. כאשר ישנו מנהיג חכם – ופוטין היה בריגול בקג"ב ושם בוחרים אנשים מוכשרים – הוא יתפוס את הנקודה שהעם רוצה, רוסיה חזקה ופטריוטית וזה מה שהעם הרוסי מחפש. הוא עוזר להם להיראות כמעצמה גדולה, מה שהם לא. זה מאוד מוצא חן בעיניהם. אני חושב שזה אחד הדברים שהוא הצליח בהם, מרוסיה ענייה ממדינות העולם השלישי הוא נותן להם הרגשה שהם במצב טוב וזה מה שהעם רוצה".

בהמשך השיחה עמו התייחס הרב מנדלביץ' להודעת שר החינוך, נפתלי בנט, על ההחלטה להעניק את פרס ישראל לחברו, יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי.

הרב מנדלביץ' מברך על הענקת הפרס, אולם סבור כי ראוי היה שלא להגדירו כפרס המיועד לאדם אחד אלא לכלל אסירי ציון והנאבקים לעלייה היהודית מרוסיה הסובייטית. "נתן הוא חשוב, אבל יש עוד רבים שהם חשובים, שסבלו, שישבו בכלא וגם כאלה שמתו שם, לכן אני מציע לבנט לשנות את ההגדרה וגם להזכיר את אביטל (רעייתו של שרנסקי) כי היא זו שעשתה את המלחמה הגדולה, ואני מציע לנתן שיזכיר בהענקת הפרס את כל אסירי ציון ויאמר שהוא מקבל את הפרס בשמם. אני חושב שגם נתן חושב אותו דבר".

יצוין כי בראיון שהעניק שרנסקי עצמו לערוץ 7 נאמרו מפיו דברים דומים. גם שרנסקי עצמו קבע שהפרס ניתן לא לו באופן אישי, אלא לכלל אסירי ציון והנאבקים למען העלייה היהודית מברית המועצות, וזאת מעבר לאיזכורה של אביטל, רעייתו.

הרב מנדלביץ' התבקש לספר מעט על הקשר המיוחד שנוצר בינו לבין שרנסקי עוד בימי הכלא, והוא מספר: "לא נפגשנו, אבל הייתה לנו תקשורת. חלק מהתקשורת הייתה דרך השירותים כי האסלות היו מחוברות אחת לשנייה וככה דיברנו. הוא אמנם טוען שאני לימדתי אותו עברית, אבל זה לא היה ממש. היו תקופות שישבנו תא מול תא ואז הייתה תקשורת. התחלתי לשיר ליד הדלת שירי ישראל והוא תפס והתחיל לענות. אני אמנם מזייף מאוד... אבל זה היה מאוד יפה. הסוהרים באו ואמרו 'תפסיקו לדבר'. אמרתי 'אנחנו לא מדברים. אנחנו שרים' וברור שבשירה אפשר להעביר הרבה מסרים".

ממשיך הרב מנדלביץ' ומספר: "אחד הדברים הזכורים זה יום העצמאות. באותה תקופה היינו באותו כלא, דלת מול דלת. נתתי לו רעיון. לקחתי גפרורים ועשיתי מפיסות נייר דגלי ישראל. תקעתי את הגפרורים עם דגלי ישראל בקירות של תא שלי – אני הייתי בודד והוא היה בודד – וכך הלכתי בתוך טיילת העצמאות בכלא ושרתי שירי 'עם ישראל חי'".

לקראת הפסח אומר הרב מנדלביץ' כי אנו חיים בעיצומם של הימים בהם מתגשמת נבואתו של הנביא ירמיהו על ימים שיהיו גדולים יותר מימי יציאת מצרים, "צריך לדעת שאנחנו יצאנו אבל אנחנו עדיין רק בדרך. צריך ללמוד את החירות, להפעיל עצמה, גאווה יהודית ושאיפה לחופש מתוך אמונה בה'".