סוכם: מענק הבירה - 700 מיליון ש"ח

משרד הפנים ומשרד האוצר סיכמו על מענק הבירה לירושלים בגובה 700 מיליון שקלים. העירייה התחייבה לתמוך בתכניות דיור ותעסוקה.

חזקי ברוך , ו' בניסן תשע"ח

ניר ברקת
ניר ברקת
צילום: קובי ריכטר/TPS

משרד הפנים ומשרד האוצר סיכמו היום (ה׳) כי הסיוע הממשלתי לעיריית ירושלים בשנת 2018, המכונה "מענק הבירה", יעמוד בגובה של 700 מיליון שקלים.

בנוסף, משרד האוצר יתקצב את העירייה ב-87 מיליון שקלים נוספים למימון פרויקטים לפיתוח העיר כגון שדרוג מרכזים מסחריים לרווחת התושבים, תכנון אזור תעסוקה בגבעת שאול, המשך פעילות המינהלת להתחדשות עירונית, הכנת תכנית אב לוואדי ג'וז ועוד.

ההסכם הושג לאחר מו"מ קדחתני שערך מספר חודשים, אותו ניהלו מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן, הממונה על התקציבים במשרד האוצר שאול מרידור וכן מנכ"ל עיריית ירושלים אמנון מרחב.

על פי ההסכם, חלק ממענק הבירה ישמש לכיסוי הגרעון השוטף לשנת 2017 וכן לפרויקטים לשיפור איכות החיים של תושבי מזרח ירושלים. ביצוע הפרויקטים יתואמו בין עיריית ירושלים לבין משרדי הפנים והאוצר.

בנוסף, יוקם צוות מיוחד לבחינת הדרכים להגדלת ההכנסות העצמיות של עיריית ירושלים ופיתוח פרוייקטי פיתוח לטובת הרחבת מנועי הצמיחה הכלכלית בעיר. בצוות יהיו חברים נציגים ממשרד הפנים, אגף התקציבים במשרד האוצר ועיריית ירושלים.

לצד הסיכום התקציבי לסיוע ממשלתי בגובה מאות מיליוני שקלים, עיריית ירושלים התחייבה לתמוך בתכניות דיור ותעסוקה למגזרים השונים בעיר. התקציבים שיוקצו לעיר בשנה הקרובה, ישמשו לפיתוח כלכלי מואץ בבירה וכן לצמצום פערים והשוואת שירותים בין אזורי העיר השונים.

לצד הסכום שאותו יתקצבו משרדי הממשלה, העיריה נדרשת לפיתוח פרויקטים חברתיים וכלכליים לחיזוק עצמאותה הכלכלית של העיר בשנים הבאות.

שר הפנים אריה דרעי אמר כי ״העיר ירושלים, בירתנו, מיוחדת במינה. לצד פיתוחה ושגשוגה בשנים האחרונות, ישנם אתגרים חברתיים וכלכליים איתם היא מתמודדת, אשר דורשים סיוע ממשלתי. במסגרת ההסכם שנחתם, דרשתי כי לצד התקציב הממשלתי לעיר לשנה הקרובה, תפתח העירייה מנועי צמיחה כלכליים לחיזוק העצמאות התקציבית בה, זאת בעזרת משרדי הפנים והאוצר.

''אני שמח כי ההסכם שנחתם היום, יאפשר העברת תקציב מאוזן במועצת העיריה עוד הערב ובטרם חג הפסח הבא עלינו לטובה. נמשיך לפעול ולעשות את המיטב על מנת שכלל הרשויות המקומיות יוכלו לספק לתושבים שירותים ברמה הגבוהה ביותר", הוסיף דרעי.

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד בירך על הסיכום ואמר כי "משרד האוצר ימשיך לפעול על מנת לחזק את העיר ירושלים ולשמור על רווחת תושבי העיר".

ראש אגף תקציבים, שאול מרידור, אמר כי "הסיכום בסופו של דבר יביא לפתרון שייתן סכום הוגן לתקציב השוטף, אך ימקד את עיקר הגידול לפרוייקטי פיתוח שנועדו להגדיל את הכנסותיה של העיר ואת עצמאותה הכלכלית''.