השבדית מספרת: המוסלמים כבשו אותנו

בראיון עצוב סיפרה שבדית שנמלטה ממדינתה: "את יושבת בבית קפה ובאים אליך עם סכינים. זורקים בקבוקי תבערה לבתים".

גיא כהן , ח' בניסן תשע"ח

משטרת שבדיה
משטרת שבדיה
צילום: רויטרס

ראיון עם אישה שנמלטה משבדיה בשל פלישת המוסלמים מכה גלים. האישה, ששמה לא נמסר, התראיינה בערוץ המוביל בהונגריה, M1.

"זהו מצב אומלל", פתחה ואמרה. "למשל, אתה לא יכול לנסוע בשעות היום על ה'מטרו' בשטוקהולם, איפה שאני חייתי, כי המהגרים מטרידים מינית את הנשים, ואף אחד לא עוזר. המשטרה לא מגיעה. את יכולה לשבת בבית קפה בשעות היום, ולפתע חמישה או שישה מהגרים, בסביבות גיל 15-16, ירוצו פנימה. נערים צעירים, שמאיימים עליך עם סכין. הם שודדים ממך את הטלפון והתיק.

"ההזדמנויות לתעסוקה הפכו לבעייתיות גם הן", אמרה. "השבדים לא מקבלים תעסוקה, כי היא ניתנה למהגרים. היה לי קשה מאוד למצוא עבודה בבית חולים בשנה שעברה בשטוקהולם, כדי להתמחות במקצוע רפואה. לבסוף היה לי מזל, וניתנה לי אפשרות, אבל כ-80% מהעמיתים הם מהגרים מוסלמים. מהרופא ועד האחות, כולם".

"הרבה אחיות שבדיות עוזבות עבודתן בבית החולים, כיוון שמטרידים אותן מינית, גם במקום העבודה", גילתה.

כשהמראיין שאל אותה אם ההאשמות שלה מתבססות על מקרים מוכחים, השיבה: "כמובן שכן. זה מה שכל כך עצוב ושערורייתי בשבדיה. וזו הסיבה שאני יושבת כאן היום. כי לא מרשים לעובדות הללו לצאת החוצה, אלא משתיקים... זה עצוב מאוד, ואני לא היחידה שנאלצה לעזוב את שבדיה... יש לי חברים אחרים שמתכננים לעזוב. משפחות עם ילדים. כי מאיימים על המורים עם סכינים בתוך בית הספר. זהו דבר שקורה יום יום. זה לא בטוח, לילדים, להיכנס לבתי הספר. הם לא בטוחים ברחובות. הם נשדדים לאור יום. המהגרים זורקים בקבוקי תבערה לבתים ושורפים אותם. כבר היו משפחות עם הרוגים בנסיבות שכאלה".

היא הוסיפה כי היא הותקפה פעם ב'מטרו' ע"י מהגר. "קראתי לעזרה ואף אחד לא הגיע, כולם פחדו". אמנם היו סביבה גברים, הסבירה, אך "הם פשוט עמדו שם והסתכלו, כי היה מקרה שאנשים נדקרו לאחר שניסו להתערב. הם חששו לחייהם. אם מישהו קורא למשטרה, המשטרה תגיד שהיא לא תגיע, כי אין משאבים לזה".