טהרני השמאל מחסלים אותו

הייעוץ שקיבלה ח"כ זנדברג ממשה קלוגהפט זעזע את טהרני השמאל. הביקורת שלהם הוכיחה שאין להם שום רצון להמציא את עצמם מחדש. דעה

ניצן קידר , ט' בניסן תשע"ח

משה קלוגהפט
משה קלוגהפט
חזקי עזרא

ח"כ תמר זנדברג עשתה פשע נוראי. לא שמעתם? היא הרשתה לעצמה להתייעץ עם יועץ אסטרטגי, שלמרבה הזעזוע מזוהה עם קמפיינים אגרסיביים של הימין.

בעיתון 'הארץ' כבר קוראים לה הבוקר להתפטר. למה? כי היא שיקרה באשר להתייעצות עם משה קלוגהפט, שייעץ בעבר גם לבנט.

זנדברג היא פוליטיקאית. היא לא הסתירה בעבר את רצונה להצעיר את מרצ, בנוסח המהפך שהעביר נפתלי בנט את המפד"ל הישנה. לשם כך, כפוליטיקאית, היא היתה יכולה להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה. לקבל ייעוץ מיועץ אסטרטגי מומחה, גם אם הוא מזוהה עם צד אחר של המפה הפוליטית, זה לגיטימי לגמרי.

בואו ניזכר. אייל ארד לא עבד עם נתניהו? ואחר כך הלך והשתמש במידע הזה כדי לסייע לאחרים, במפלגות המרכז וקדימה לנצח אותו? הרי כבר מזמן עבר מן העולם מודל היועץ המזוהה עם המפלגה. בדרך כלל היועצים האסטרטגיים הם חרב להשכיר.

זה נכון שקלוגהפט מתמחה בקמפיינים אגרסיביים ונכון עוד יותר שבעבר היה מזוהה יותר עם הימין. זה לא הפריע לו לנהל את הקמפיין של אראל מרגלית, שאין ספק שאינו נמצא בצד הימני של המפה הפוליטית. זה גם לא סותר את העובדה שכאיש מקצוע הוא יכול לייעץ למועמדת מרצ, בדיוק כפי שהוא יכול לייעץ למפלגת עוצמה לישראל. זה עניין של כסף או אינטרסים.

כל זה לא מפריע לטהרני השמאל. שהרי זנדברג שיקרה. הם שאלו אם הוא עובד איתה, היא אמרה שלא (בפועל קלוגהפט לא עבד אלא נתן עצות בחינם, מסיבותיו הוא). הם גם קוראים לחקור את הייעוץ הזה. אבי גבאי, אחד שזיגזגים ופליק-פלאקים הם לחם חוקו אומר שמרצ בכלל לא צריכה לעבור את אחוז החסימה.

זה לא שח"כ זהבה גלאון, היו"ר הקודם של מרצ, תמיד דיברה אמת. גם היא היתה פוליטיקאית. השקר הוא לא הנושא. עצם העובדה, שזנדברג הרשתה לעצמה לקבל עצות ממישהו שהוא 'לא משלנו'. אולי אפילו כהגדרת אישים בשמאל 'שנוא נפשנו'.

זנדברג רצתה לנצח. בניגוד לחלקים גדולים בשמאל התבוסתן שחשבו שאבי גבאי הוא המשיח והיום מצטערים על כך, היא הביאה רוח צעירה וחדשה למפלגה שהיתה נתונה בנפטלין כבר שנים ארוכות. בדרך היא עקפה כל מיני מועמדים מטעם עצמם. הגווארדיה הותיקה של מרצ ראתה ושתקה.

אבל בהזדמנות הראשונה שהיה אפשר הם קפצו על המציאה. היו"ר החדשה, לא רק שלא קיבלה מאה ימים של חסד, אפילו שבוע לא נתנו לה.

לא בגלל נתניהו, השמאל לא יזכה כאן בבחירות בשנים הקרובות. מפלגות תבוסניות, טהרניות, שלא מבינות את השינוי שחל בעולם הפוליטי, לא יגיעו לשום מקום. יאיר לפיד הבין מה הישראלים מחפשים. משהו טוב באמצע. הסקרים מעידים על כך. אבי גבאי חשב שהוא מבין. בינתיים זה מוביל להתרסקות.

גם במרצ חגגו את זכייתה של זנדברג בראש חוצות, אבל חידדו את הסכינים בבית פנימה.

משה קלוגהפט הכין בעבר לאראל מרגלית קמפיין תחת הכותרת: 'תחזירו לנו את המדינה'. מתברר שאף אחד לא לקח לשמאל את המדינה. הם פשוט היו עסוקים בקרבות פנימיים בזמן שהמצביעים שינו את טעמם.