אישום: השתמשו במידע סודי למנוע הפלות

מזכירה רפואית במרפאה פרטית בבאר שבע נאשמת שהעבירה מידע אודות נשים המבקשות לעבור הפלה לשתי פעילות נגד הפלות בעמותת "הידברות"

ערוץ 7 , ט' בניסן תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: iStock

מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה הגישה כתב אישום נגד שלוש נאשמות בגין ביצוע עברות של פגיעה בפרטיות, מסירה ושימוש במידע רפואי חסוי, אישי ורגיש הנוגע לנשים המיועדות לביצוע הפלה.

על פי כתב האישום, הנאשמות, מזכירה רפואית במרפאה פרטית בבאר שבע, ושתי עובדות בעמותה בשם "הידברות", העבירו ביניהן מידע רפואי, חסוי ורגיש על אודות נשים, מטופלות המרפאה, המיועדות לבצע הפלה, וזאת בכדי להניא אותן מביצוע הפלה, מטעמים אידאולוגיים דתיים.

על פי כתב האישום, הנאשמת לידור דנינו, בת 25 מבאר שבע, במסגרת עבודתה במרפאת "שבע עיניים בנגב" הייתה חשופה לפרטים אישיים על אודות מטופלות המיועדות לבצע הפלה במרפאה.

דנינו יצרה קשר עם הנאשמת ליזה דרמר בת 47 מפתח תקווה, עובדת במשרדי אמ"א (ראשי תיבות של "אמא מצילה אותי") שבעמותת הידברות, במטרה למסור לה מידע אישי על אודות המטופלות, וזאת ללא ידיעתן או הסכמתן, וללא אישור מכל גורם במרפאה, וזאת בכדי להניא אותן מביצוע ההפלה.

דרמר העבירה את המידע האישי על אודות המטופלות לנאשמת נוספת, קלינה שורץ, בת 53 מבני ברק, מנהלת משרדי אמ"א בעמותת הידברות, בכדי שהאחרונה תיצור קשר טלפוני עם המטופלות, וזאת ללא ידיעתן או הסכמתן, ותנסה להניא אותן מביצוע הפלה.

על סמך המידע האישי שקיבלה, שורץ יצרה קשר טלפוני עם מטופלות המרפאה וניסתה להניא אותן מביצוע הפלה. הנאשמות פעלו כך משך מספר חודשים, עד שאחת הנשים, שאליהן פנו כדי לשכנעה להימנע מביצוע הפלה, התלוננה בפני משרד הבריאות.

בהמשך לתלונה זו, נפתחה חקירה פלילית של הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים. החקירה חשפה את האופן בו הגיע המידע הרגיש לידי עמותת הידברות, את שיטת הפעולה ואת חלוקת התפקידים בין הנאשמות.

כתב האישום מייחס לנאשמות עבירות של פגיעה בפרטיות על פי חוק הגנת הפרטיות, התשמ"א – 1981. ממחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה נמסר כי ההחלטה על הגשת כתב האישום מבטאת את מדיניות משרד המשפטים, הרואה בחומרה עבירות של שימוש ומסירת מידע רפואי, אישי וחסוי ללא הסכמת המטופלים ובניגוד למטרה לשמה נמסר המידע, בוודאי כאשר הדבר נעשה תוך ניצול מצבן השברירי ומצוקתן של נשים הצפויות לבצע הליך של הפלה.

תגובת הידברות: "המזכירה שהעבירה מידע להידברות הציגה את עצמה כמי שעובדת ב'מכון הפלות' פרטי ועשתה זאת ביוזמתה ומבלי שנתבקשה לכך. המידע לא הופץ ולא נעשה בו כל שימוש לרעה נגד אותן נשים, כך שאין שום פגיעה בפרטיות, כפי שנטען בכתב האישום.

''הידברות פועלת בהסכמת הנשים בלבד ואם האישה דוחה את הסיוע של הידברות - הקשר איתה נפסק מיידית. אנו גאים על כך שבזכות פעילות הידברות ניצלו חייהם של אלפי תינוקות בישראל".