נסגר תיק החקירה נגד עו"ד שלמה נס

נס, עורך דין ידוע מתחום דיני התאגידים והפירוקים, הוא בעלה של סגנית השר לשעבר, ד"ר לאה נס. תיק החקירה נגדו נסגר מחוסר ראיות.

ערוץ 7 , י' בניסן תשע"ח

התיק יסגר. עו"ד שלמה נס
התיק יסגר. עו"ד שלמה נס
צילום: Yossi Zamir/Flash 90

פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה לאחרונה לעו"ד שלמה נס, בעלה של סגנית השר לשעבר ד"ר לאה נס, כי תיק החקירה נגדו ייסגר בעילה של חוסר ראיות מספיקות.

נס נחשד בביצוע עבירות שחיתות כחלק מפרשת סימנס-חברת החשמל, שהסתיימה לאחרונה בהרשעת שורה של בכירים לשעבר בחברת החשמל בלקיחת שוחד והלבנת הון, ובהרשעת סימנס ישראל בעבירה של קשירת קשר לביצוע פשע.

על לוקחי השוחד הוטלו עונשי מאסר משמעותיים לצד סנקציות כספיות שונות, ועל החברה סימנס ישראל נגזר קנס בסך 63 מיליון ש"ח. יצוין כי במסגרת הסדר לסגירת תיק בתנאים בו הודתה סימנס העולמית במתן שוחד, שילמה החברה העולמית 160 מיליון ש"ח לקופת המדינה.

החשדות נגד נס התבססו על כך שבשנת 2002, כעשור לאחר ששימש כיו"ר דירקטוריון חברת החשמל, קיבל נס לחשבון בחוץ לארץ סכום של כחצי מיליון דולר, שהועברו לו מתוך כספים שיועדו על ידי סימנס לתשלומי שוחד בישראל. יצוין כי בעת קבלת הכספים, נס לא שימש כעובד ציבור מזה זמן רב. באותה עת שימשה אחותו של נס כדירקטורית בחברת החשמל.

לאחר בחינת חומרי החקירה שנאספו בעניינו של נס הוחלט כי לא נמצאו די ראיות, ברמה הנדרשת במשפט הפלילי, להוכחת עבירות של קבלת שוחד, אף לא כתיווך או כלקיחת שוחד עבור עובד ציבור אחר, שכן כאמור, נס לא היה אותה עת מזה זמן רב עובד ציבור ולא הוכח שהכספים ניתנו לו בתמורה למעשה שביצע בעת שהיה עובד ציבור.

כמו כן לא הוכח כי הכספים הועברו ממנו לעובד ציבור או שקיבל את הכספים על מנת להשפיע על עובד ציבור אחר, וממילא נראה היה כי לא ניתן יהיה להוכיח שהתמלאו היסודות הנדרשים לאישום בעבירת השוחד. בנסיבות אלו נסגר התיק בהעדר ראיות מספיקות.