"יש לומר ללוחמות: עושים עליכן ניסוי"

ד"ר עינת רמון לערוץ 7: צריך לשאול את הלוחמות אם הן רוצות להיות חלק מניסוי רפואי, המשקף גישה להט"בית לפיה אין הבדל בין גבר ואישה

חזקי ברוך , י' בניסן תשע"ח | עודכן: 21:13

ד"ר עינת רמון
ד"ר עינת רמון
צילום: חזקי ברוך

הד"ר עינת רמון, מרצה בכירה למחשבת ישראל, לימודי האישה והיהדות במכון שכטר למדעי היהדות, קוראת ליידע את חיילות צה"ל המתגייסות ליחידות הקרביות כי הן משתתפות ב"ניסוי רפואי" שעלול להזיק להן.

ד"ר רמון ניתחה באחרונה מסמך צה"לי ("מנשים למגדר – הבסיס התפיסתי") שאומץ ע"י הרמטכ"ל ואשר מראה, לדבריה, כי הצבא אימץ גישה פילוסופית להט"בית קיצונית ("תיאוריה קווירית" בלשון של לימודי מגדר). במסמך מנשים למגדר מכונות נשים כ"נשים ביולוגיות" מונח בו גברים טרנסג'נדרים הרואים עצמם נשים מתייחסים לנשים.

המונח "נשים ביולוגיות" בשפה הטנסג'נדרית הוא ביטוי המזלזל בנשים, בעיקר בנשים הנשואות לגברים ומתמסרות לגידול ילדים. מדובר, היא מסבירה, בהשקפה של טרנסג'נדרים – כלומר, גברים שמחשיבים עצמם ל"נשים" – אשר מסתכלת באופן ביקורתי על נשים שבוחרות להתחתן ולהקדיש חלק משמעותי מחייהן לגידול ילדים..

על פי השיח הטרנסג'נדרי, נשים המתמסרות לגידול ילדים תוך שהן נשואות לגבר עוסקות בפעילות "הומופובית".

ואולם, על פי ההגדרה הרשמית של המושג "בטחון לאומי" דמוגרפיה, כלומר ילודה גבוהה, ושמירה על הערכים הפנימיים של אומה תורמת לביטחון הלאומי לא פחות ובמידה מסוימת אף יותר מן הצבא. מן הטעם הזה גם נשים המתמסרות לאמהות, שלא משרתות בצה"ל תורמות רבות לביטחון הלאומי, בעצם הקדשתן את חייהן לגידול ילדים.

"פילוסופיה שכופה על אנשים אי-הבחנה בין גבר ואישה היא פילוסופיה מזיקה לרוב האנשים בחברה", קבעה רמון. לדבריה, צריך ליידע את החיילות המתגייסות למסלולים הקרביים "על המחיר שהן תשלמנה, בגופן, בנפשן". בנוסף, "צריך גם ליידע אותן על ההשלכות המשפטיות של הדברים האלה".

קצפה של רמון יצא על משפט אחד במסמך, במיוחד, לפיו "תפיסת כור ההיתוך – קרי, כניסת אוכלוסיות שונות לצבא שמשמש פלטפורמה ליצירת זהות אחת משותפת – נראית כנשחקת ותוקפה הולך ודועך". היא אמרה כי מדובר בחוצפה מצד מחברי המסמך.

לדבריה, תפקודו של צה"ל ככור היתוך של אוכלוסיות שונות אכן נפגע כיום, כי תפיסת העולם הלהט"בית אינה מקובלת על הדתיים-לאומיים, החרדים, המסורתיים, הדרוזים, הצ'רקסים ועוד. מי שמגנים כיום על הנשים מפני חדירת גברים המחשיבים עצמם נשים לשירותי, מקלחות וחדרי המגורים של נשים וגם על האוכלוסיות המסורתיות הללו הם הרבנים שמתנגדים לתפיסה הפילוסופית הלהט"בית, אמרה.