הלינץ בטיול הבר מצווה
נסגר התיק נגד ההורים שירו

שני מלווי טיול הבר מצווה שהפך לניסיון לינץ' לא יועמדו לדין, לאחר שגרסתם לפיה הירי שביצעו היה לצורך הגנה עצמית - התקבלה.

שלמה פיוטרקובסקי , י' בניסן תשע"ח

אחד הנערים שניצלו מניסיון הלינץ'
אחד הנערים שניצלו מניסיון הלינץ'
צילום: יוני קמפינסקי

פרקליטות מחוז מרכז החליטה לסגור את תיק החקירה נגד שני תושבי השומרון שירו למוות במחמוד עודה, תושב הכפר קוצרא, אשר היה מעורב בניסיון הלינץ' נגד קבוצת ילדים מטיילים סמוך לכפר.

מהפרקליטות נמסר כי ההחלטה לסגור את התיק בעילה של חוסר אשמה התקבלה לאחר בחינת חומר הראיות ומכלול הנסיבות הרלוונטיות בתיק.

האירוע התרחש ב-30 בנובמבר 2017, אז יצאה קבוצת מטיילים, שכללה כ-20 ילדים ושני בוגרים שיצאו כמלווים לטיול בר מצווה באזור הכפר קוצרא.

במהלך הטיול הותקפה הקבוצה על ידי עשרות תוקפים, ביניהם מחמוד עודה, אשר יידו לעברם סלעים ואבנים ממעלה מדרון. שני הבוגרים, אשר חשו לטענתם בסכנת חיים, ירו לטענתם רק ירי אזהרה באוויר. אחד הכדורים פגע בעודה, אשר נפטר כתוצאה מכך.

בהמשך האירוע נכנסו חלק מהתוקפים למערה בה הסתתרה הקבוצה, תקפו את הילדים ואת אחד הבוגרים וגרמו לפציעתו.

ההחלטה לסגור את התיק מחמת היעדר אשמה התקבלה לאחר שמחומר הראיות עלה כי הירי בוצע לכאורה לשם הגנה עצמית. החקירה העלתה כי הירי בוצע בעת שהתוקפים עמדו במעלה המדרון והשליכו אבנים מטה, לעבר קבוצת המטיילים. לאור זאת, גרסתם של שני הבוגרים לפיה ביצעו ירי אזהרה באוויר יכולה להתיישב עם הפגיעה בעודה, שהשליך את האבנים מעליהם במדרון.

סיוע נוסף לגרסת השניים נמצא, בין היתר, בעדות של אחד מתושבי כפר קוצרא אשר העיד כי החשודים ירו לצרכי הגנה עצמית רק לאחר שהושלכו לעברם האבנים. נגד חלק מהתוקפים הוגשו כתבי אישום ע"י התביעה הצבאית.

בארגון חוננו, אשר מלווה את נפגעי העבירה, ההורים והילדים, אשר ניצלו מהלינץ' הקשה בסמוך ליישוב מגדלים מברכים על סגירת התיק בחוסר אשמה.

עם זאת, תקפו בארגון את עצם פתיחתה של חקירה "כבר מהרגע הראשון היה ברור כי המון ברברי תקף קבוצת מטיילים שכל חטאם היה שהם יהודים שיצאו לטיול בר מצווה בארץ ישראל. אנו מברכים שלפחות כעת נסגר התיק, ומצרים על העוול שנעשה להורים עד כה, שמיד עם שחרורם מבית החולים נאלצו להיחקר בתחנת המשטרה, ובמקום לקבל צל"ש מצאו עצמם חשודים. המשטרה במעשיה פוגעת אישית בהורים גיבורים אשר עשו מעשה אזרחי אמיץ והגנו בגופם על הילדים, ובעצם עשו את תפקידם של המשטרה והצבא. התנהלות המשטרה והמסר שיוצא מהתנהלות זו הוא מסר מסוכן, מסר שפוגע בביטחון אזרחי ישראל וחבל שכך".

בחוננו הזכירו כי למרות התיעוד מהמקום ולמרות שזהותם של מרבית הפורעים ידועה, עדיין רבים מהם לא נעצרו "בלינץ' הברברי השתתפו עשרות רבות אם לא מאות של פורעים, לצערנו למרות שזהות מרביתם ידועה, מעט מאד כתבי אישום הוגשו בתיק זה, וטרם נעצרו הרבה מהחשודים, המשמעות - עשרות פורעים צמאי דם מסתובבים חופשי, אנו קוראים לכוחות הביטחון ולמשטרה עצרו את הפורעים באופן מידי ומצו עימם את הדין. הפנו את משאבי החקירה לכיוון הנכון".

עו"ד עדי קידר מחוננו הוסיף "אנו מקבלים בברכה את הודעת הפרקליטות, עם זאת אנו עדין סבורים כי יש לראות בחומרה את התנהלות גורמי אכיפת החוק שבזבזו זמן יקר בחקירת שני יהודים אשר חרפו נפשם בהגנה על הילדים, במקום לחתור למעצר המחבלים מה שגרם לאחר מכן לחקירה כושלת שהביאה לשחרור המחבלים. לא יעלה על הדעת כי במשך שנים כה רבות תימשך אכיפה סלקטיבית רק נגד יהודים יש לשרש את התופעה בדחיפות".

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן אמר, "אני שמח שהפרקליטות סגרה את התיק ובכך העבירה מסר ברור לכל אדם שימצא את עצמו בסכנת חיים, שלא יחשוש להגן על חייו או על חיי ילדיו. זהו המסר הנכון. חבל שלא ראינו אותו במקרים קודמים".

"זה הכיוון אליו מדינת ישראל והפרקליטות צריכה ללכת. אנחנו מצידנו ממשיכים ללוות את המשפחה ואת הילדים המתוקים שחוו נסיון לינץ' וניצלו. נמשיך לעמוד לצד תושבינו אל מול אויבינו בכל מהמורה בדרך", דברי דגן.