פייגלין: חוק החמץ פוגע ביהדות המדינה

משה פייגלין קורא לביטול חוק החמץ כמו שאר החקיקה הדתית שנוגעת לחיי הפרט, ומתייחס לריבוי מפלגות הימין-מרכז הערכות לבחירות.

שמעון כהן , י' בניסן תשע"ח

להפוך את היהדות לתרבותה של המדינה. פייגלין
להפוך את היהדות לתרבותה של המדינה. פייגלין
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

חוק החמץ, כמו מרבית החוקים הדתיים פוגע בזהותה היהודית של מדינת ישראל. כך קובע יו"ר מפלגת 'זהות', משה פייגלין וביומן ערוץ 7 הוא מסביר את עמדתו בסוגיה הזו.

פייגלין מספר על שיחה שהייתה לו עם מראיינת תומכת שמאל שלשאלתו סיפרה לו שהיא עצמה לא תעז להוציא את הרכב שלה לנסיעה ביום כיפור. כאשר שאל מדוע השיבה שהיא אינה יודעת. לטעמו הסיבה לכך היא שבנושא שמירת כבוד יום כיפור התורה הפכה לחלק מהתרבות הישראלית, בעוד כאשר מדובר בחקיקה העניין הופך פוליטי. לדבריו אם היה חוק האוסר נסיעה ביום כיפור כבר היו עטים עליו מתנגדים עם מאבקים ובג"צים בקריאה ודרישה לבטלו.

"אני סומך על עם ישראל ורוצה שכמה שיותר אנשים יהפכו את התורה לתרבות שלהם וכדי שזה יקרה צריך להוציא את אלמנט הכפייה מהמשחק".

ומה באשר לפרהסיה הישראלית? האם אין חשיבות בחקיקה יהודית שתהפוך את הפרהסיה הישראלית ליהודית? על כך משיב פייגלין ואומר כי לטעמו אכן כך צריך להיות כל עוד מדובר בחקיקה הנוגעת לפרהסיה הישראלית ולא לעולמו של הפרט, "לכן למשל, בעניין העבודה ברכבת בשבת אנחנו חושבים שליצמן צדק לגמרי, וכך בעניין החמץ בבתי החולים. כל עוד מדובר בבתי חולים ציבוריים זכותם לקבוע שלא יהיה אצלם חמץ, ראשית כי המדינה חייבת לשמור בכפייה על הצביון היהודי שלה, ומעבר לכך, כדי שתיווצר אותה תרבות שעליה אני מדבר, תרבות נוצרת מתוך דיאלוג חופשי. יש לערוך הפרדה מוחלטת בין הפרטי לבין הציבורי".

ואולי השיח הזה שמדבר על יהדות שלא מתוך כפייה היה מתאים לעידנים רגועים יותר, לפני כמה עשרות שנים, אך כעת, כאשר כל אמירה של רב מעוררת חמת זעם קדושה ומהומה עד כדי מלחמת עולם, אין אלא להתגונן ולגונן על יהדותה של המדינה בחקיקה? פייגלין אינו מקבל את התפיסה שבבסיס השאלה וסבור כי המציאות הפוכה ואותה מלחמה שקיימת כיום נולדה ונוצרה בעקבות אותה חקיקה שהוא שולל ומבקש לבטל.

"אני זוכר כילד ברחובות, שום חנות לא העלתה על הדעת מכירת חמץ והיום חנויות כאלה פתוחות לכל דכפין, והנה הוכחה לכך שהניסיון להשיג יהדות בכפיה לא צלח. המציאות הנוכחית נובעת מתוך החקיקה הדתית".

בדבריו מחדד פייגלין ומדגיש את המניע המהותי שמאחורי דבריו: "זה לא שאני ומפלגתי לא רוצים שתהיה חקיקה כי בהפוך על הפוך כך יהודים ישמרו יותר על שבת וכשרות. אנחנו רוצים שישמרו על שבת וכשרות ומאמינים שחייב להיפתח דיאלוג פורה ואמיתי, שלכל חלקי האומה יש חלק מהפאזל של המדינה היהודית. גם למי שלא שומר שבת יש מה לומר. העם הישראלי שב אל תרבותו וריבונותו ולא כל האמת בכיסם של הדתיים. את הפאזל הזה נכון להרכיב רק בחופשיות ולא בכפייה של אחד על השני".

לטעמו הכפייה החילונית של מצעדי גאווה בכל מקום ובחורות בטנקים זו מציאות שלא הייתה בעבר וכיום היא נובעת מתוך אותה מלחמת תרבות שהוא מבקש למנוע. כשהוא נשאל אם יתכן והמציאות הזו של כפייה חילונית אינה נובעת מהשיח הפנימי בישראל בין דתיים לחילוניים אלא בשל התפתחות והשתלטות תרבות המערב המקובלת בכל ארצות אירופה, ארצות הברית וכיוצא באלה, משיב פייגלין: "אני לא מאשים את הדתיים בכל המצב העגום של הזהות הייהודית, אבל כשלא מאפשרים את תחילתו של השיח ולוקחים בעלות על מהי זהות יהודית מסירים את האחריות מהצד השני. עם החקיקה הזו מצמצמת את מרחב ההשפעה שלך וכל השאר נותר להשפעות האחרות".

לדבריו "למעט נושא הגיור שבו אי אפשר להימנע ממעורבות המדינה, כל שאר החקיקה הדתית שנוגעת לאינדיבידואל צריכה להתבטל", ומה באשר לנישואין וגירושין? האם גם אותם צריך לקיים ללא אכיפה דתית על אף ההשלכות של הנושא לדורות הבאים ודמותו של העם היהודי בעתיד? פייגלין משיב וקובע כי "כבר כיום המצב הוא שמי שרוצה להתחתן בצורה לא יהודית אורתודוקסית עושה את זה בטיסה בקפריסין ומקבל גושפנקה של המדינה. גם הרב בקשי דורון כרב ראשי דיבר על הצורך בחקיקת ברית הזוגיות. נושא שמירת הזהות היהודית לא נפתר במציאות הקיימת. הבעיה היא שאני אישית מכיר משפחות רבות שהיו מתחתנות כדת משה וישראל אלמלא הכפייה. הם נסעו לקפריסין מתוך הכפייה ובלעדיה היו מתחתנים כדת משה וישראל".

לדבריו קיימת דרך לפתור את הבעיה הטכנית הכרוכה בנישואין כדי שלא לגרום נזק, לאפשר בחירה לציבור ולהחזיר את נושא הנישואין והגירושין לאפיק התרבותי ולהוציאו מהאפיק הפוליטי.

לקראת תום השיחה עמו נשאל פייגלין לדעתו אודות ריבוי מפלגות הימין-מרכז ובהן גם מפלגתו שלו לצד מפלגתם של משה יעלון, אורלי לוי אבקסיס, אלי ישי, הרב אמסלם ואולי עוד אחרים. פייגלין משיב ולצד התמיהה על הכללת מפלגותיהם של יעלון ואורלי לוי תחת ההגדרה מפלגות ימין הוא קובע כי מפלגתו תזכה בלא פחות מ-15 מנדטים, כך ש"אין ממה לחשוש".

"המפלגה היחידה שמדברת על החלת ריבונות על כל מרחבי ארצנו היא זהות. הייתה לי עכשיו פגישה מרתקת עם ערבי מחברון שהגיע במיוחד לבדוק איך מקדמים את התכנית המדינית של זהות".

מוסיף פייגלין וקובע כי "אם רוצים לאמץ לעד את אוסלו ורעיון שתי המדינות ולהמשיך לצעוד אחורנית וכל פעם להילחם, פעם על עמונה ופעם על נתיב האבות ופעם על המגנומטר וכו', ולמצוא את עצמנו בכל פעם במקום יותר נמוך מבחינת הלגיטימציה שלנו על הקיום הלאומי שלנו בארץ הזו, אנחנו צריכים לשאול האם אסור לפגוע בממשלת הימין, ממשלת נתניהו? כשנתניהו חיבק את ערפאת ואימץ את העיקרון שהארץ לא שלנו היינו חייבים להתגייס להפלת הממשלה הזו, כי המטרה שלנו היא ארץ ישראל ולא ממשלת הימין. אתה לוקח קולות מהימין ומאמץ את התפיסה השמאלנית והופך אותה לבלתי הפיכה", אומר פייגלין על התנהלות נתניהו וקובע כי בנטילת הקולות מהימין, מבטלים כל אפשרות לאלטרנטיבה מימין.