מושיטים יד לשלום - לא להחרבת המדינה

חברת פרלמנט תורכית התפרצה לנאומו של ח"כ שי שמתח ביקורת קשה על הגופים הבינלאומיים הפועלים באופן שיטתי נגד ישראל.

חזקי ברוך , י' בניסן תשע"ח

נחמן שי
נחמן שי
צילום: עדי גפן/TPS

נאומו של ח"כ נחמן שי, ראש משלחת הכנסת לאיגוד הבין פרלמנטרי היום (שני), הרגיז לא מעט מהיושבים באולם, בשל דבריו בנושא הישראלי פלסטיני והביקורת שמתח על התנהלות הגופים הבינלאומיים כלפי ישראל.

חברת פרלמנט מטורקיה התפרצה לנאומו של שי, הניפה שלט וקראה: "תשוחרר פלסטין". שי לא התייחס לפרובוקציה והמשיך בנאומו מול נציגי בתי נבחרים מ-176 מדינות מרחבי העולם.

"ישראל לא תסכים להגשים את 'זכות השיבה'", הצהיר שי והוסיף, "זו תכנית לא ריאלית שתמחק את הרוב היהודי בישראל ותגרום להחרבתה כמדינת היהודים. אנחנו מכירים בכאבם של הפליטים הפלסטינים ואת עומק הכמיהה שלהם לשוב לבתיהם, אך לא נוכל לחזור לשנת 1948".

הוא גם מתח ביקורת חריפה על פעילות אונר"א. "היא מחבלת בסיכויי השגת השלום במזרח התיכון, ואף פוגעת בפליטים הפלסטינים. במקום לצמצם את הבעיה, היא רק מנציחה אותה, בכך שאינה חותרת לפתרון קבע לנתמכיה. בצד הפלסטיני שוררים עוני והזנחה, אך זה לא מדאיג את מנהיגיהם".

"עד היום לא הקפיד חמאס, השולט ברצועה, לפרק ולו לבנה אחת מהמבנים המטים ליפול או להקים מפעל כלכלי לרווחת התושבים. ישראל, הם מאשימים, היא שיצרה את בעיית הפליטים. גם ההנהגה הפלשתינאית- הן אש"ף והן חמאס- רוצים בהנצחת מצבם העלוב של מחנות הפליטים", דברי ח"כ שי.

הוא ציין עוד כי "מדינת ישראל רוצה לתרום תרומה נכבדה ומשמעותית לקידום שיקומם של הפליטים הפלסטינים במקומות שבתם. לשם כך יש להגיע להסכם על הסדרי קבע באזורנו. אנחנו מושיטים יד לשכנינו לשלום".

לפני נאומו של שי, סקרה חברת פרלמנט מפולין את היסטוריית הפליטים בארצה, אך לא הזכירה את היהודים בתקופת מלחמת העולם השניה. אמש הצביעה פולין בעד סעיף החירום שהגישו מדינות ערב, אשר גינה את ישראל וארה"ב ונגד סעיף חירום ישראלי שתקף את מעורבות איראן במעשי טרור.

בוועדה למזרח תיכון באיגוד, בה חבר ח"כ שי, התקיים עימות בינו לבין חבר פרלמנט פלסטיני, עזאם אל אחמד, לאחר שהאחרון תקף את ארה"ב וישראל וכינה את מעשיהן פשעים. ח"כ שי זעם על שהפלסטינים מפיצים בכנס כרזות המהללות את המחבלת עאהד תמימי וקוראות לשחרורה. "היא לא גיבורה, אל תעשו ממנה כזאת". הוא הוסיף: "אפילו אני, המאמין בשתי מדינות לשני עמים מתקשה להגן על הרעיון לנוכח התקפות הטרור האחרונות".