כשהחיים טפחו לפמיניסטית בפנים

סטודנטית שפועלת בכנסת למען מעמד האישה הותקפה ע"י מסתנן בת"א. אז למה שלא תפנה לח"כיות הפמיניסטיות? "אני לא יכולה". דעה

גיל רונן , י"ג בניסן תשע"ח

הפגנה למען המסתננים
הפגנה למען המסתננים
צילום: פלאש 90

פוסט פייסבוק של איה בלאייב, סטודנטית בת 24 במרכז הבינתחומי בהרצליה המתגוררת בשכונת פלורנטין שבדרום תל אביב, עורר תשומת לב רבה ואף קיבל סיקור במהדורת הבכורה של חדשות ערוץ 20.

"אני כבר לא יכולה לסבול ולשתוק על זה כבר. די! אני גם בנאדם שמרגיש לא בטוח במקום מגורים שלו, ולא משנה איפה זה – דרום העיר, מרכז, או צפון. זה לא הגיוני", כתבה, ותיארה תקרית שבה מסתנן קילל אותה וירק עליה ברחוב. "אני מזועזעת וקשה לי לחיות תחת המציאות הזאת", המשיכה, "מה עשיתי שזה מגיע לי, או לבחורה אחרת או כל בן אדם אחר במקומי?"

אנו משתתפים, כמובן, בכאבה של בלאייב, אך איננו יכולים שלא לשים לב לאבסורד מסויים. שכן לפי עמוד הפייסבוק שלה, בלאייב היא פעילה בגוף הקרוי "המשמר המגדרי", המופעל ע"י עמותה פמיניסטית בשם "פני"ם חדשות". לפני כחודשיים ערך הארגון כנס בכנסת והעניק אותות הוקרה לח"כים שפעלו למען "קידום נשים". במקום הראשון הגיעה חה"כ עאידה תומא סלימאן, במקום השני ח"כ מרב מיכאלי, במקום השלישי, ח"כ עליזה לביא וברביעי ח"כ דב חנין. מרבית הזוכים היו מסיעות השמאל.

שאלתי את בלאייב מדוע אינה פונה לח"כים שהיא נמצאת עמם בקשר, כדי שייזמו פעילות פרלמנטרית בנושא הפגיעה בנשים בדרום תל אביב.

היא ענתה: "אני פועלת במישור אחר. לא יכולה לפנות בנושא הזה. כי אני נמצאת בעמותה שיש לה מטרות אחרות. קידום מעמד הנשים".

נו, הקשינו, זה לא נושא שקשור למעמדן של נשים? "אני לא מנכ"לית העמותה. היא קובעת מה המטרות שלה", ניסתה להסביר. "ניסית לעניין אותה לפעול גם לגבי זה?", ביקשנו לדעת.

בלאייב ענתה: "אני לא יכולה לדבר על הנושאים האלה עם אדם זר... אתה מתבלבל כאן בגדול, להתראות".

הכותב הוא אב לשניים ויו"ר תנועת המשפחה.