סערה לקראת טקס הדלקת המשואות

יו"ר הכנסת הודיע לאנשי מרכז ההסברה כי אם יוזמן ראש הממשלה לנאום בטקס המשואות, הכנסת תחרים אותו. בתגובה תוקפת רגב את אדלשטיין

ערוץ 7 , י"א בניסן תשע"ח

מירי רגב
מירי רגב
Photo by Marc Israel Sellem/POOL

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין קיים השבוע ישיבה עם ראשי מרכז ההסברה ומפיקי טקס הדלקת המשואות שייערך בעוד כשלושה שבועות, בפתח יום העצמאות ה-70 של ישראל.

על פי הדיווח הערב (שלישי) בחדשות 2, אדלשטיין הבהיר בפגישה לאנשי המרכז ומפיקי הטקס, כי אם ראש הממשלה נתניהו או נשיא המדינה יוזמנו לנאום בטקס, אותו מוביל מזה שנים על פי המסורת יו"ר הכנסת לבדו, הוא יחרים אותו.

"דעו לכם שאם ראש הממשלה או נשיא המדינה יוזמנו לנאום בטקס - אני והכנסת כולה נחרים את האירוע", צוטט יו"ר הכנסת בדיווח.

לדבריו, "אני לא אנאם, משמר הכנסת לא ישתתף, והכנסת כולה שמשתתפת בארגון הטקס והוא נמצא באחריותה הרשמית תדיר את רגליה מהאירוע".

שרת התרבות מירי רגב, שעמדה מאחורי הרעיון להוסיף לטקס את נאומיהם של ראש הממשלה ונשיא המדינה, תקפה בתגובה לדיווח את אדלשטיין במילים חריפות.

"מצער אותי מאוד שיו"ר הכנסת הופך את הטקס הממלכתי להתנצחות אישית וקטנונית", אמרה רגב, "הר הרצל אינו נחלה פרטית שלו ובכל הכבוד זה לא טקס אישי והעניינים האישיים צריכים לרדת מסדר היום. גם משמר הכנסת איננו המשמר המלכותי של אדלשטיין. ההחלטה האם להגיע לטקס היא אך ורק של ראש הממשלה".

לדבריה, "כפי שהוחלט בוועדת השרים לכבוד חגיגות ה-70 נכון שנשיא המדינה ראש הממשלה וראש מדינה מהעולם ינאמו בטקס. זה יכבד את המדינה את האזרחים ואפילו את הכנסת והעומד בראשה".

יו"ר הכנסת אדלשטיין הגיב אף הוא לדבריה של רגב ואמר, "טקס הדלקת המשואות הוא טקס של כל אזרחיה של מדינת ישראל ולכן הכנסת, שמייצגת את כל חלקי העם, היא הרשות היחידה שיכולה לתת לכך ביטוי וכך נהוג מקום המדינה".

"צר לי ששרת התרבות מנסה לפגוע בפעם הראשונה בתולדות המדינה בטקס שהוא הביטוי המזוקק והיפה של עם ישראל ושל הישראליות. טקס הדלקת המשואות הוא אחד המסורות היפות והמאחדות שלנו ומי שייפגע בו - יחבל באחד הערכים הישראלים הכי יפים ומרגשים שיש לנו", הוסיף אדלשטיין.