מרפאות אונר"א יסייעו לנפגעי התהלוכה

בכיר באונר"א ברצועת עזה מביע תמיכה בתהלוכת השיבה הגדולה ותקווה שהיא תהפוך ל"יוזמה בעלת עוצמה".

דלית הלוי , י"א בניסן תשע"ח

מביעים תמיכה. אונר"א
מביעים תמיכה. אונר"א
צילום: רויטרס

מתיאס שמאלי, המנהל הביצועי של אונר"א ברצועת עזה, מביע תמיכה בתהלוכת השיבה הגדולה שתתקיים ביום שישי הקרוב.

סוכנות הידיעות הפלסטינית "ספא" מדווחת, כי במכתב ששלח לוועדה הלאומית העליונה המארגנת את תהלוכת השיבה שמאלי ציין ש"אונר"א תומכת בזכות הפלסטינית לקיים התאספות בדרכי שלום ולמחות בדרכים שאינם אלימות".

לדבריו, ייתכן שהפעילות המתוכננת (תהלוכת השיבה) תהפוך ליוזמה בעלת עוצמה אם היא תקבל תמיכה אמיתית ורחבה מכל הגורמים הפעילים בעזה ותצא לפועל בדרכי שלום".

שמאלי הוסיף, כי בשלב זה אונר"א אינה יכולה להגיש לתהלוכת השיבה את הסיוע החומרי הנדרש ודגלי האו"ם, כיוון שדגלים אלה משמשים להגנה על אזרחים בעיתות של משברים הומניטריים ונדרשת הסכמה של מזכ"ל האו"ם לשימוש חריג בהם בנסיבות אחרות.

לצד זאת, שמאלי הביע נכונות להעמיד את המרכזים הרפואיים של אונר"א עבור הפליטים אשר יחליטו להשתתף בתהלוכת השיבה ויפגעו כתוצאה מכך.

ביום שישי, בו מציינים הפלסטינים את "יום האדמה", יתקיימו תהלוכות שיבה ברצועת עזה לאורך הגבול עם ישראל בנקודות הבאות: ח'אן יונס/ ח'וזעה, רפיח/ שכונת אל-נהדה, מחנה אל-בורייג', עזה/ שכונת זייתון, צפונית למחנה למראזי ובית חאנון.

על פי ההנחיות הרשמיות המפגינים יתאספו כ-700 מטר מהגבול עם ישראל. יחד עם זאת, קיים חשש שייעשה ניסיון לפרוץ את הגבול לעבר שטח ישראל.