מפגש מרגש בין ניצולי שואה לחיילים

חיילי מחלקת ביטחון מידע הגיעו למוזיאון הפלמ"ח וצפו בהצגה ייחודית ששחקניה הם ניצולי שואה. "הצבא הוא לא מותרות אלא משימה לאומית"

אלון תשובה, אתר צה"ל , י"ב בניסן תשע"ח

ההצגה חייבת להימשך
ההצגה חייבת להימשך
צילום: דובר צה"ל

כבר תקופה ארוכה שחיילי מחלקת ביטחון מידע באגף המודיעין נפגשים עם ניצולי שואה, חברי מועדון "עמך".

ביום חמישי האחרון הם חוו אירוע משמעותי נוסף, כשהגיעו לבית הפלמ"ח בתל אביב, וצפו בהצגה שנקראת "אנו באנו ארצה", עליה עמלו 13 ניצולי שואה לאורך השנה האחרונה.

"ההצגה", אומרת רס"ן ה', ראש מדור במחלקת ביטחון מידע, "מספרת על הקשיים איתם נאלצו הניצולים להתמודד עם עלייתם ארצה".

"בהתחלה היה לי קשה עם הבמה", מודה אחת השחקניות, "אבל מאחר וזה נתן לי ביטחון אישי - אני אופיע בפני כל מי שירצה לראות אותנו. אני חושבת שההופעה שלנו מול החיילים חשובה מאוד. יש לי נכדים שהם חיילים וחשוב שהם יראו אותנו, יתרשמו מאיתנו ויראו שהצלחנו להתגבר על דברים שקרו לנו בעבר".

מלי, שחקנית נוספת בהצגה, אותה ביימה מיכל נדב, מדגישה: "לא כל כך רצינו לדבר על השואה, העדפנו לעסוק בקשיים של עלייתנו ארצה, כמו ההקנטות שספגנו מהתלמידים בבית ספר שלא קיבלו אותנו. חוג התיאטרון במועדון הוא כלי להביע את עצמנו, ועם קצת ספונטניות מצאנו מקום להעלות בו זיכרונות ולהקל על הלב מדילמות ומעמסה רגשית".

רס"ן ה', שחיברה בין היחידה לעמותה, מדגישה כי היה לה חשוב במיוחד לחבר את הדור הצעיר לעבר: "קשה מאוד להנגיש את הנושא הזה לאנשים שלא גדלו בבית שיש בו ניצולי שואה. 'עמך' מאפשרת לנו להנציח את זיכרון השואה באופן ברור יותר".

צילום: דובר צה"ל

עוד חשוב לה כי הפעילויות המשותפות עם ניצולי השואה ייעשו מתוך הדדיות: "כשהחיילים נפגשים עם הניצולים, מדברים ומשחקים איתם, נוצר חיבור והם קשובים הרבה יותר. אנחנו מספרים שניצולי השואה לא עלו לארץ כמסכנים, הם הגיעו לכאן כדי לבנות את המדינה ולתרום להקמתה".

הקשר המיוחד שיש לרס"ן ה' עם הארגון התחיל כבר לפני 11 שנים: "הייתי סטודנטית באוניברסיטת תל אביב והתחלתי להתנדב ב'עמך'. בשנה הזאת לימדתי מחשבים שתי ניצולות שואה, ונפגשתי איתן פעם בשבוע. לימים, אחת מהן כתבה את הסיפור שלה במסמך מחשב, באמצעות הכלים שלמדנו יחד".

"אחרי שהתנדבתי באותה השנה", היא ממשיכה, "המשכתי את הקשר עם המועדון. כשחזרתי לצה"ל, דאגתי ליזום פעילויות משותפות ליחידה בה שירתי עם הארגון".

באירוע עצמו, נאם ראש מחלקת ביטחון מידע מול קהל הנוכחים: "כ-350 מפקדים וחיילים הגיעו לצפות בהצגה בשביל לשמוע ולשאול, מתוך תחושת מחויבות לזכור ולא לשכוח. המאמץ הכרוך בהרמת האירוע ברור לנו, ואנחנו מוקירים ומעריכים את פועלכם".

"אני חושבת", מסכמת רס"ן ה', "שכשחיילים מתעסקים בזיכרון השואה, הם מבינים שהצבא הוא לא מותרות - אלא באמת משימה לאומית".