החקלאות חוטפת מכה: ''יובש משמעותי''

אלקנה בן ישר מרמת מגשימים מספר על הקשיים ועל התקוות של החקלאים בצפון הארץ, "צריכים לפתח מקורות מים אלטרנטיביים".

בני טוקר , י"ג בניסן תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: istock

החקלאים לא מרימים ידיים

אלקנה בן ישר, חקלאי מרמת מגשימים ומנהל מו"פ צפון, מסכם בערוץ 7 את החורף הדל במשקעים שעבר על אזרחי ישראל כולם ובפרט על תושבי צפון הארץ.

"החורף האחרון התחיל רק בסוף דצמבר כך שהיו רק שני חודשי חורף, ינואר ופברואר,", אומר בן ישר בפתח דבריו, ''גידולי החורף נבטו מאוחר וזה משפיע על קציר החיטה, לתחמיץ לבעלי חיים, היבול צפוי להיות נמוך.

''חודש מרץ שחון, מתחילים את השנה ביובש משמעותי שמחייב להקדים את עונת ההשקיה. היינו רגילים להשקות מהמחצית השנייה של אפריל והשנה אנחנו כבר בשיא עונת ההשקיה''.

לדבריו המצב הקשה ישפיע על גידולי הקיץ בהתאם לכמויות המים. ''לצערנו זה מצב קשה שנמשך כבר חמש שנים ברצף וכך נוצר מצב שדווקא האזור שבו יש את מקורות המים המרובים במדינת ישראל הוא הסובל העיקרי".

רוב האלטרנטיבות החלופיות למים עדיין אינן אקטואליות לרמת הגולן, "אנחנו רחוקים מהים אז אין מי התפלה, אין כאן מספיק תושבים אז אין מי קולחין ולכן אנחנו נדרשים להתייעל במי ההשקיה וממילא לגדל פחות. אפילו השאיבות מהכנרת הן בעייתיות כי עקב הבצורת רמת המליחות בכנרת עולה.

''המאגרים שלנו בחלקם מלאים כתוצאה משאיבה מהכנרת וגם ממאגר מי שמיר אבל מדובר במים שאובים שהם יקרים יותר אבל הם כרגע האופציה היחידה".

בן ישר משבח את החקלאים שלא מרימים ידיים, "החקלאות בעשור האחרון חוטפת מכות והבעיה הזאת אגב חמורה יותר בגליל העליון. החקלאים צריכים להתמודד גם עם המחסור במים והמחיר היקר, חובטים ואנחנו מתמודדים גם עם יבוא מתחרה ועם בעיות של מטבע חוץ בייצוא".

הוא מציג כמה פתרונות למצב, "קודם כל על המדינה מוטל לדאוג לפיצוי, בחלק מהמקומות זה נעשה והדבר השני זה לפתח מקורות מים אלטרנטיבים לאזור הצפון המזרחי כי על פי התחזיות שנות הבצורת יהיה תכופות יותר וצריכים להיערך לכך שגם האזור הזה יוכל לקבל מים בצורה בטוחה או ממי התפלה, מי קולחין או מים מושאבים".