מתווכחים מי ינאם בטקס, ואותנו שכחו

אב שכול מתרעם על כך שמדינת ישראל לא מצאה לנכון לציין יום הוקרה למשפחות השכולות בחגיגות ה-70, "אנחנו נושאים את הנטל הגדול".

בני טוקר , י"ג בניסן תשע"ח

טקס הדלקת המשואות
טקס הדלקת המשואות
צילום: פלאש 90

דוד איינהורן, אביו של יהונתן הי"ד שנפל במלחמת לבנון השנייה, מתרעם בערוץ 7 על כך שבחגיגות ה-70 למדינת ישראל לא מציינים יום הוקרה למשפחות השכולות.

"אני מבטא כאן רגשות של משפחות שכולות רבות שחלקן לא רוצה להתבטא כדי שלא יגידו שהן מקטרות. אבל עכשיו כשאני שומע את הוויכוחים מי יגיע לטקס הדלקת המשואות ומי ינאם אני חושב שהמערכת פיספסה ובגדול", אמר איינהורן.

''חוגגים שבעים שנה לתקומת המדינה אך התקומה עלתה לנו בהמון שכול, דם ובנים שנפלו, ולא ראיתי שעושים יום הוקרה לאותן משפחות שבאמת נושאות את נטל תקומת המדינה, אלה שעל גבן ועל גב בני משפחותיהם הוקם מגש הכסף וזה מאוד מאוד פוגע''.

לדבריו, ''כמו שעושים יום הוקרה לפצועים ולשבויים שחזרו ועושים יום הוקרה למדינה, ועיני לא צרה, היה גם צריך לציין במלאת 70 שנה למדינה יום הוקרה למשפחות השכולות".

איינהורן מסביר מדוע יום הזיכרון לחללי צה''ל אינו מספק את המשפחות השכולות שהוא מייצג, כלשונו. "יום זיכרון יש לנו כל שנה, אז אם הייתה ייחודיות ביום הזכרון הזה והיו מעצימים אותו לשבעים שנה של המדינה מילא, אבל הטקס יהיה אותו הטקס ב-11 בבוקר ואולי ראש הממשלה יזכיר בנאומו שזה שבעים שנה למדינה ואנחנו נדחק בהר הרצל כמו בכל שנה ונלך הביתה לקבל את האנשים שבאים אלינו ביום הזיכרון לשמוע ולהשתתף איתנו בזיכרון הבנים.

''אבל אני לא רואה אירוע מיוחד כפי שקורה באירועי העצמאות השנה. עשו טובה ושיתפו מקהלת משפחות שכולות בטקס הדלקת המשואות וגם זה לא עבר בשלום עד שהגיעו לקונספט וזה נראה לי מאוד מאוד לא הוגן. ושלא ינפנפו שגברת פרץ מקבלת פרס ישראל, זה לא שייך לעניין וזו לא הוקרה למשפחות השכולות''.

האב השכול מדגיש, ''אני אומר את הדברים לא כדי לקטר כי באמת אני עושה הרבה כדי להנציח את יהונתן אבל אני חושב שבהסתכלות ממלכתית וכללית, שבעים שנה למדינה, היו צריכים להוקיר את מי ששילם את המחיר - את המשפחות השכולות".