פולי, מדינת ישראל חבה לך תודה גדולה

האלוף כמיל אבו רוקון מונה למתאם פעולות הממשלה בשטחים. איזנקוט וליברמן בירכו את האלוף היוצא יואב מרדכי: "שר חוץ של איש אחד''.

עדו בן פורת , י"ג בניסן תשע"ח

כמיל אבו רוקון
כמיל אבו רוקון
צילום: דובר צה"ל

תת-אלוף כמיל אבו רוקון הועלה היום (חמישי) לדרגת אלוף ומונה למתאם פעולות הממשלה בשטחים בטקס חגיגי שנערך בלשכת הרמטכ''ל במחנה "רבין" (הקריה) בתל-אביב.

הטקס נערך במעמד שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ''ל רב-אלוף גדי איזנקוט וחברי פורום מטכ''ל.

האלוף אבו רוקון, שכיהן בתפקידו האחרון כראש הרשות למעברים היבשתיים במשרד הביטחון יחליף בתפקידו את מתאם פעולות הממשלה בשטחים היוצא, אלוף יואב (פולי) מרדכי, אשר כיהן בתפקיד זה במהלך ארבע השנים האחרונות. ההחלפה תבוצע במהלך חודש מאי.

שר הביטחון ליברמן פנה למתפ"ש היוצא ואמר לו "פולי, בתקופת כהונתך הפכת למשרד חוץ של איש אחד. גם בתפקידיי הקודמים לא נתקלתי במישהו כל כך מקובל בזירה הבינלאומית. מדינת ישראל חבה לך תודה גדולה. כמיל, אתה נכנס לתפקיד בעיתוי רגיש ונזדקק לניסיונך ולכישוריך הרבים. אני בטוח שתעמוד במבחן".

הרמטכ''ל איזנקוט אמר כי תפקיד מתאם פעולות הממשלה בשטחים הוא תפקיד ייחודי במטה הכללי. ''למעשה קצין לובש מדים שמתאם את פעולות הממשלה בכפיפות לשר הביטחון. הזירה הפלסטינית היא זירה מורכבת מאוד, סבוכה מאוד, שבה צה"ל כצבא נמצא במעלה הריבון ביהודה ושומרון ויש לו אחריות ומורכבות גדולה מאוד שבאה לידי ביטוי יום יום בעשייה של צה"ל, גם בתפיסת הסיכול והאחריות על מרקם החיים האזרחי ביהודה ושומרון.

''אני חושב שלתפקיד הזה פולי הגיע מוכן מאוד, משפיע, בקיא בכל רזי הרזים של הסוגיות הסבוכות ביותר ויועץ מעולה גם לדרג המדיני וגם לנו למטה הכללי. אני חושב שהתבונה הרבה שפולי מביא איתו, הרמה המקצועית ובעיקר האחריות הגדולה שנשא על כתפיו, סייעו לנו ותרמו למדינת ישראל בהרבה מאוד מעגלים מעבר למעגל הצבאי''.

איזנקוט ביקש להביע הערכה עצומה למתפ"ש היוצא מרדכי, ''על העשייה שלך, התרומה שלך ולאחל הצלחה בכל מה שתבחר להמשיך לעשות''.

למתאם הפעולות הנכנס אמר הרמטכ''ל, ''האלוף כמיל אבו רוקון ידידי, נפגשנו לפני 24 שנים, אני התמניתי למפקד החטיבה המרחבית 'אפרים'. אחרי זמן קצר מאוד כמיל התמנה למושל וישבנו למעשה באותה מפקדה ומאז אנחנו בקשרים עמוקים. שם ראיתי את היכולת היוצאת מן הכלל שלו גם להבין את המערכת הפלסטינית הסמוכה וגם להבין את התרומה המבצעית.

''אני משוכנע שכמיל הוא האיש הנכון במקום הנכון, הוא יביא לתפקיד הזה את הניסיון העצום שלו, ייקח את המקל מפולי בעוד חודש וימשיך קדימה להוביל את המתאם עם המורכבות הגדולה. אני אסיים בכך שאנחנו יום לפני ליל הסדר במציאות ובאווירה מאוד טעונה. התפקיד שלנו כצה"ל לפעול ולעבוד מסביב לשעון ולאפשר לאזרחי מדינת ישראל לחגוג את החג הזה בשקט וביטחון ואני מאחל לנו וכל בית ישראל חג שקט בטוח ושמח", הוסיף איזנקוט.

האלוף מרדכי והרמטכ"ל
צילום: דובר צה"ל

המתפ"ש היוצא האלוף יואב מרדכי, סיפר כי "בדיוק לפני 36 שנים אמי ליוותה אותי לרחוב רש''י, שם שכנה לשכת הגיוס בירושלים והנה תכף אני סוגר מעגל בתקופה הקרובה. אם הייתי בוחר את הדרך ואת המסלול שעברתי אני חושב שברוב השלבים שעברתי הייתי בוחר כמעט באותה הדרך.

''יצא לי להיחשף לתכנים רבים ומגוונים, שלא כל קצין בדרך כלל נחשף אליהם, בשנים האחרונות גם בזירה הפלסטינית, גם במדינות הערביות השכנות וגם בפחות שכנות, גם בזירה הבינלאומית, האירופאית, האמריקאית, האו''ם, מרחבי פעולה עם מעגלים מאוד מאוד מעניינים''.

לדברי מרדכי, תפקיד מתאם הפעולות בשטחים הוא תפקיד שרוב הצבא כמעט ולא חשוף אליו, ''יש לו מימדים רבים ומגוונים של עשייה. אני רוצה לומר לכמיל, בעיניי בחירה מעולה, מעבר לחברות ביננו, הוא בעל ידע עצום, הוא גדל בארגון מלמטה עד למעלה, אין לי ספק בכלל שהוא נכון למשימה, אין לי ספק גם שהמטה הכללי יסייע בידו והוא יצליח להוביל את הארגון המצוין שהקצינים פה נמצאים עמנו, קדימה וקדימה".

מתאם פעולות הממשלה בשטחים הנכנס, האלוף כמיל אבו רוקון, אמר בטקס "ראשית, אני מבקש להודות לשר הביטחון ולראש המטה הכללי על האמון שניתן בי להוביל בעת הזו את מערך תאום פעולות הממשלה בשטחים.

''בתפקידי כמתאם הפעולות בשטחים, אני נדרש לרגישות רבה וליוזמה נרחבת במגוון רחב של נושאים ותחומי עשייה ייחודים מול הזירה הפלסטינית המחייבים צורך והבנה עמוקה בתחום הביטחוני, המדיני, החברתי והכלכלי. כמו כן, כגוף מקצועי המתמחה בזירה הפלסטינית, עלינו להכיר גם את ה'זרמים' התת קרקעיים ולא רק את מה שנראה מעל פני השטח''.

לדבריו, ''כנציגה הבכיר ביותר של העדה הדרוזית במערכת הביטחון ובצה"ל, אני מקבל על עצמי, אחריות נוספת, גם אם לא פורמלית לפעול לשילובם המלא של בני העדה בצה"ל ובמדינה ולקדם את העשייה בעדה למען בטחונה של מדינת ישראל ולשמש לה לפה מול המערכות הביטחוניות והממסדיות".