יש פתרון למחסור במים בשומרון

השר שטייניץ הבטיח כי עד אוגוסט יוטמן קו מים חדש שיספק שליש מהמחסור במים שמורגש בימי הקיץ החמים.

ערוץ 7 , י"ד בניסן תשע"ח

שטייניץ בחנוכת קו מים בשומרון
שטייניץ בחנוכת קו מים בשומרון
צילום ארכיון: מועצה אזורית שומרון

שר האנרגיה והמים יובל שטייניץ (הליכוד) הודיע כי עד לחודש אוגוסט 2018 יונח קו מים שעשוי לספק שליש מכמות המים החסרה בשומרון, הן ליהודים והן לערבים.

קו המים החדש שהטמנתו אושרה על ידי מנהלת קו התפר, ייצא מעופרים, יתחבר לתחנת שאיבה בנחל שילה ויגדיל קו מים קיים. כך ירחיב את אספקת המים ל-3000 קוב מים ביום ליישובי השומרון, כאשר המחסור עומד נכון להיום על כ-9000 קוב מים ליום.

המחסור במים בשומרון מורגש בעיקר בימי הקיץ, אז צריכת המים עולה משמעותית ויישובים רבים נותרים ללא מים דווקא בימים החמים ביותר בשנה. המחסור נובע מהזנחה מתמשכת של תשתיות המים ביו''ש שלא הוגדלו - למרות בקשת הרשויות - בהתאם לגידול האוכלוסייה.

השר שטייניץ נפגש השבוע עם ראש המנהל האזרחי תא''ל אחוות בן חור, ראש מועצת שומרון יוסי דגן, מנכ"ל מועצת שומרון אמיתי רויטמן, ראש מועצת קרני שומרון יגאל להב ואנשי ''מקורות'', והבטיח כאמור כי עד חודש אוגוסט יוטמן הקו החדש ויהווה אחת מתשתיות המים המרכזיות עבור תושבי השומרון.

"אנחנו נעקוב אחר התקדמות הנחת הקו והנחת התשתיות", הבטיח דגן. ''הזכות למים היא זכות בסיסית בכל מדינה מתוקנת. לא ייתכן שאזרחי מדינת ישראל יסבלו בשנת 2018 ממחסור במים רק בשל אי הנחת תשתיות מתאימות".

ראש מועצת קרני שומרון להב אמר כי "אל מול התחממות כדור הארץ, שנות הבצורת והגידול המאסיבי באוכלוסייה, הצורך באספקת מים קבועה ואיכותית לכלל האוכלוסייה הינו צורך מיידי לטיפול.

''לאחר עשרות שנים של הזנחה רשלנית אנו שמחים על שיתוף הפעולה בהובלתו של שר התשתיות, ראש המינהל האזרחי, רשות המים ומקורות, יחד עמנו, לקידום דחוף ומיידי של פתרונות המים", הוסיף להב.