בייקר: הדרישה לחקירה גובלת בצביעות

ד"ר אלן בייקר, מומחה למשפט בינלאומי אומר שהחשיבות של חקירת צה"ל ויישום לקחים, גדולה מהדאגה מפני ביקורת בינלאומית.

ניצן קידר , ט"ז בניסן תשע"ח

ד"ר אלן בייקר
ד"ר אלן בייקר
דוד הוכברג

ד"ר אלן בייקר, מומחה למשפט בינלאומי וחוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, אינו מתרגש מהדרישות העולות לקיום חקירה בינלאומית על תגובת צה"ל לצעדות חמאס בעזה.

"כפי שקורה לאחר כל הפעלת כוחות כנגד טרור, כך גם עכשיו מול איומים וניסיונות להפר ולחצות את הגבול ברצועת עזה, גורמים בקהילה הבינלאומית קוראים לבצע חקירה. כמו בכל מקרה של הפעלת כוח צבאי, ברור שצה״ל יחקור את התנהלות החיילים ויוודא שפעלו בהתאם להוראות פתיחה באש, ובמקרים בהם חייל אולי הפר הוראות אלו, יינקטו צעדים בהתאם ויופקו הלקחים המתבקשים", אומר בייקר.

הוא מוסיף כי הדרישה הבינלאומית להקמת ועדת חקירה גובלת בצביעות. "הדרישות מהממונה על ענייני החוץ של האיחוד האירופאי ומזכ״ל האו״ם ואף מגורמים ישראליים אינטרסנטיים, מתמקדות רק בישראל ולא באף מקרה אחר בעולם, בהם חקירה נחוצה וראויה ויש רבים כאלה".

"במצב הפוליטי בעולם קל וטבעי יותר למדינות להתעסק, להתאחד ולגנות את ישראל, דבר שמסב את תשומת הלב הבינלאומית מהאירועים החמורים יותר שלגביהם אין קונצנזוס", אמר בייקר.

הוא סבור כי "גורמים בינלאומיים ינסו לנצל את ההזדמנות וינסו לאמץ שורה של החלטות חדשות נגד ישראל ואף לקרוא לאי-אלו ועדות חקירה ולהעמדת חיילים לדין בינלאומי".

ד"ר בייקר קרא לצה"ל להמשיך בחקירת האירועים, להפיק לקחים ולהציגם לעולם כדי להבהיר שישראל יודעת לחקור את פעילותה ואינה זקוקה לסיוע מבחוץ.