ביקורת בכווית על צעדת החמאס

עיתונאי כוויתי בכיר פרסם מאמר ובו הוא מבקר את צעדת החמאס ורואה בה בריונות המנוגדת לאיסלאם מצידה של תנועה טרוריסטית.

ערוץ 7 , י"ז בניסן תשע"ח

צעדת הטרור
צעדת הטרור
צילום: עאבד רחים קעטיב, פלאש 90

העיתונאי הכוויתי עבדאללה אל-הדלק פרסם ביומון הכוויתי הממסדי "אל-וטן", מאמר בו ביקר את צעדת החמאס וקבע כי מדובר בהתנהלות המובילה לכאוס ואינה מקובלת כלל על האסלאם.

במאמרו החריף אל-הדלק את הדברים והאשים את תנועת חמאס ה"טרוריסטית ובעלת הברית של איראן", כדבריו, בשימוש בילדים ובנשים כבמגן אנושי והגדיר את התהלוכות "פרובוקטיביות".

לדבריו התהלוכות עלולות לצאת מכלל שליטה, להוביל להסלמה ולשימוש בכוח מצד צה"ל, בלא להניב סולידריות בינלאומית עם הפלסטינים. עוד ציין כי הוא רואה בהחלטת הנשיא טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל ולהעביר אליה את שגרירות ארה"ב, החלטה "אמיצה ונכונה".

חוקרי מכון ממר"י המדווחים על מאמרו של אל-הדלק מציינים כי מסיבות כאלה ואחרות הוסר המאמר מאתר העיתון. עם זאת תרגמו אנשי המכון קטעים מרכזיים מהמאמר:

"הפגנות ושביתות שבת אינן פעילויות של מוסלמים ואינן מוכרות בהיסטוריה האסלאמית. מדובר בדפוסי פעולה של מי שאינם מוסלמים בעוד שהאסלאם אינו מסכים להם. ההפגנות האלימות ושביתות השבת הן תופעות רעות שמובילות לכאוס - כל הדברים הללו מבוססים על פסקי הלכה דתיים של מוסדות מוסמכים לפסיקת הלכה, והם חלים על קריאותיה של תנועת חמאס הטרוריסטית, בעלת הברית של איראן, להפגנה אלימה תחת הכותרת 'תהלוכת השיבה הגדולה' וקריאתה לנשים ולילדים לעמוד בחזית המסיתים והמחבלים לחציית גדר הגבול הישראלית...

נוכח האופי התוקפני והאלים של הנהגת חמאס הטרוריסטית הפרו-איראנית ומנהגה להשתמש באזרחים, בנשים ובילדים כבמגן אנושי - ולמרות התחייבותם של מארגני התהלוכות וההפגנות לשלוט בהן ולנהל אותן כך שלא ייצאו ממסגרת אופיין הבלתי אלים, כדי שלא לתת לצה"ל עילה לשימוש בכוח נגדם – הרי שההפגנות והתהלוכות הללו יהפכו בהכרח לאלימות, יובילו להרס ולכאוס ולא יצליחו לגייס סולידריות בינלאומית עם 'הפלסטינים' במה שנוגע לתמיכה במה שהם מציגים כזכויותיהם, ובפרט 'זכות השיבה'.

...מארגני התהלוכות וההפגנות הפרובוקטיביות החלו ליישר את פני השטח באזור הגבול כהכנה להקמת מאהל מחאה קבוע למפגינים. צה"ל לא יאפשר לאספסוף בשום אופן לחצות את גדר הביטחון עם רצועת עזה והוא יתמודד עם האירועים מנקודת מוצא של הכוח והביטחון הלאומי הישראלי. לפיכך, צה"ל מבצע את ההכנות הדרושות ומתגבר את הכוחות הדרושים כדי להתמודד עם כל האפשרויות.

התהלוכות וההפגנות 'הפלסטיניות' הביריוניות והאלימות הקודמות לא הצליחו. הן לא הביאו לגיוס סולידריות בינלאומית מכל רחבי תבל עם 'הפלסטינים', ולא תרמו לשיפור המצב הפנימי באמצעות הטיית הכעס 'הפלסטיני' לעבר ישראל... הדאגה השוררת בישראל נובעת מחשש מפני הסטת התהלוכות הללו לעבר ישראל שעלולה להובילן למצב של הסלמה וליציאה לפעולה גדולה יותר ואלימה יותר ב- 15 במאי, המועד שבו עסקת המאה שעליה דיברה ארה"ב אמורה להיחשף וההחלטה ארה"ב להעביר את שגרירותה מתל אביב לירושלים אמורה להתבצע.

ייתכן שצה"ל ישתמש באמצעים לפיזור הפגנות, כמו הפצת כרוזים מהאוויר, ירי כדורים באוויר ושימוש בפצצות גז מדמיע, כדי למנוע הגעה של התהלוכות לרצועת הגבול. אין להוציא מכלל אפשרות שצה"ל ישתמש בכוח, במקרה של ניסיונות להתקרב מאוד אל גדר הגבול המפרידה בין עזה לבין ישראל, ואז ייתכנו כל אפשרויות התגובה.

כל הצעה 'פלסטינית' נועדה לכישלון, לאחר שהנשיא טראמפ קיבל החלטה אמיצה ונכונה, בהכריזו על ירושלים כבירת מדינת ישראל ועל העברת שגרירות ארה"ב לירושלים; ובהכריזו על עסקת המאה, כדי לשים קץ לסכסוך הנצחי בין מדינת ישראל לבין העיקשות 'הפלסטינית' הנצחית... יחסי ישראל-ארה"ב הם אסטרטגיים ובעלי עומק תרבותי ולכן לא ניתן לדבר על אפשרות שארה"ב תוותר על ישראל, שהיא בעלת בריתה הראשונה. חילוקי הדעות המופיעים ביניהן הם קצרי טווח והם נסובים סביב דעות והשקפות מסוימות. ישראל משרתת אפוא את התכנית האמריקאית הרחבה ויש בין השתיים חילוקי דעות בלתי מהותיים.

מאז ה-6 בדצמבר 2017, עת הכיר הנשיא טראמפ בירושלים כבירת ישראל והחליט להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים, נותרו פעולות המחאה 'הפלסטיניות' מינוריות ביותר, וע"פ ההערכות הנוכחיות אף החלו להתפוגג לחלוטין. הרש"פ קראה למחאה אך אינה רוצה במחאה אלימה. מנגד, ניסתה [תנועת] החמאס בכל דרך לנצל את הקריאה הזו כדי להבעיר אינתיפאדה שלישית אך ניסיונותיה עלו בתוהו.