נתניהו התקפל: גירוש המסתננים בוטל

במקום תוכנית הגירוש, נציבות האו"ם לפליטים תפעל ליציאת מסתננים למדינות מערביות וישראל תסדיר את מעמד חלק מהאוכלוסיות שתישארנה.

חזקי ברוך , י"ז בניסן תשע"ח

דרעי ונתניהו
דרעי ונתניהו
צילום: הלל מאיר/TPS

מדינת ישראל ונציבות האו"ם לפליטים הגיעו היום (שני) להבנות משותפות באשר לסוגיית המסתננים ולפיהן נציבות האו"ם תפעל ליציאת אוכלוסיות אלה למדינות מערביות, ומדינת ישראל תסדיר את מעמד חלק מהאוכלוסיות שתישארנה.

במסגרת ההבנות המשותפות תפעל הנציבות, באמצעות הסדרים עם מדינות מערביות שונות, ליציאה מישראל של לכל הפחות 16,250 מהגרים, ואילו ישראל תסדיר את מעמדם של אוכלוסיות מוגנות שמרביתן ממילא היו נשארות בישראל.

בשל ביטול התוכנית לגירוש המסתננים לאפריקה, בלשכת ראש הממשלה טוענים כי ההבנות החדשות יאפשרו יציאת מספר גדול יותר של מסתננים מישראל מאשר במתווה הקודם, וכל זאת בחסות האו"ם והקהילה הבינלאומית.

המתווה מחולק לשלושה שלבים ומתפרש על פני חמש שנים, אשר בסיומן - כך מבטיח נתניהו - תשתפר באופן משמעותי מציאות החיים בדרום תל אביב ובשכונות.

נציין כי ההסכם אושר על-ידי היועץ המשפטי לממשלה ועולה בקנה אחד עם הדין הבינלאומי והפרקטיקה המקובלת.

הוחלט גם על הקמת מינהלת מיוחדת לשיקום דרום תל אביב. בראש המינהלת יעמוד אביגדור יצחקי וישולבו בה גם נציגי עיריית תל אביב ונציגי השכונות. התקציב והמשאבים שנועדו ליישום ואכיפת המתווה הקודם יושקעו בפיתוח ושיקום דרום תל אביב.

בנוסף, במסגרת ההבנות סוכם על ריכוז מאמץ לעודד פריסה גיאוגרפית מאוזנת יותר של האוכלוסיות שיישארו בישראל, תוך הכוונה תעסוקתית, הכשרה מקצועית, התאמת מקומות עבודה וכו'.

לאור העובדה שמדינת ישראל ונציבות האו"ם לפליטים משלבות זרועות לשם מימוש מתווה זה, מתייתר הצורך להמשיך במדיניות הוצאה בכפייה למדינות שלישיות בתקופת יישום המתווה החדש.

''ראש הממשלה נתניהו ושר הפנים דרעי פעלו לקיום המתווה הקודם, אך בשל אילוצים משפטיים וקשיים מדיניים מצד המדינות השלישיות היה צורך להגיע להבנות חדשות ומשופרות שיבטיחו המשך יציאת אלפי מהגרים מישראל ומתן טיפול מקיף לבעיה'', נמסר מלשכת ראש הממשלה.

שפי פז, ממובילי המאבק לגירוש המסתננים מישראל, תוקפת את המתווה החדש להרחקת המסתננים ואמרה כי הוא "ביזיון למדינת ישראל ותוצאה ישירה של כישלון מוחלט של מדיניות הממשלה.

''ההצעה הזו הוגשה לראשי המאבק כעובדה מוגמרת והוצגה כ'ניצחון' תוך ציפייה שאנחנו ניתן לה את ההכשר המיוחל. תושבי דרום תל אביב ימשיכו את המאבק", הבטיחה פז.