בשמאל חוגגים, בדרום תל אביב זועמים

במחנה הציוני ובמרצ מברכים על המתווה החדש להרחקת המסתננים, ותושבי דרום ת"א תוקפים את הממשלה: "בכייה לדורות''.

עדו בן פורת , י"ז בניסן תשע"ח

שפי פז בהפגנה למען גירוש המסתננים
שפי פז בהפגנה למען גירוש המסתננים
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90

שפי פז, ממובילי המאבק לגירוש המסתננים מישראל, תוקפת את המתווה החדש שגיבשה הממשלה יחד עם האו''ם.

על פי המתווה, במקום תוכנית הגירוש, נציבות האו"ם לפליטים תפעל ליציאת מסתננים למדינות מערביות וישראל תסדיר את מעמד חלק מהאוכלוסיות שתישארנה.

לדברי פז, המתווה החדש להרחקת המסתננים הוא "ביזיון למדינת ישראל ותוצאה ישירה של כישלון מוחלט של מדיניות הממשלה. ההצעה הזו הוגשה לראשי המאבק כעובדה מוגמרת והוצגה כ'ניצחון' תוך ציפייה שאנחנו ניתן לה את ההכשר המיוחל. תושבי דרום תל אביב ימשיכו את המאבק".

שלמה מסלאוי, יו״ר ועד שכונת התקווה וחבר מועצת העיר תל אביב, אמר כי ״הפתרון המוצע על ידי ממשלת ישראל הוא בכיה לדורות ונזק בלתי הפיך למדינה. ממשלת ישראל ביצעה מחטף, שבוצע מתחת לאפם של תושבי דרום תל אביב.

"ממשלת ישראל הבטיחה כל הזמן כי יהיה שיתוף של תושבי דרום תל אביב - וזה פשוט לא קרה. הזלזול בתושבים פשוט זועק לשמיים. לגופו של עניין, אנחנו מצפים שאותו פתרון שנמצא לכ-16,000 מסתננים, יימצא גם לשאר המסתננים''.

לדברי מסלאוי, ''כל הדיבורים על הסדרת מעמדם, על פיזור שלהם ברחבי הארץ ועל תוכנית לשיקום דרום תל אביב הם דיבורים ריקים. עד שלא יגורשו כל המסתננים, לא תהיה שום תקווה לשכונות דרום תל אביב, לא תהיה שלווה ולא יהיה ביטחון לתושבי דרום תל אביב״.

מנגד, בשמאל בירכו על המתווה החדש שגיבשה ישראל יחד עם האו''ם. יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר כי ''אחרי שנים של התעלמות מהבעיה, סוף סוף מסתמן מתווה שגם מכיר במעמד מבקשי המקלט, גם מניח פתרון לשיקום השכונות של דרום תל אביב וגם קובע מדיניות מוסדרת למהגרי העבודה''.

גבאי הוסיף "מברך על ההסדר המתגבש שמשקף את הצעת החוק של המחנה הציוני לטיפול משלב בתושבי הארץ ובמהגרי העבודה. המבחן - בביצוע".

חברי הכנסת מיכל רוזין ומוסי רז ממרצ אמרו כי ''זו שעתה היפה וההצלחה הבלתי מעורערת של קהילת מבקשי המקלט והחברה הישראלית, שיצאו למחאה נגד הרוע שבגירוש.

רוזין ורז הוסיפו, "עתה עלינו לוודא שאיש לא יצא מהמדינה בניגוד לרצונו ושיובטחו להם כל הזכויות הרפואיות, הסוציאליות והזכות לחינוך ילדים. משמח גם שהמשאבים שנועדו לגירוש ילכו לשיקום דרום תל אביב כפי שקראנו לעשות במהלך כל השנים הללו".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) מסר ‏"לכל הציניקנים והממהרים להתייאש. הנה עוד מאבק אזרחי שהצליח: מנענו את גירוש הפליטים. מוסר השכל - לא כל מאבק מצליח, יש כאלה שאכן מסתיימים בניצחון ויש כאלה שנכשלים, אבל ראוי שאזרחים יתארגנו ויאבקו על צדקתם".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) בירך גם הוא על מניעת הגירוש ההמוני של המסתננים. "גירוש כפוי ומסוכן אל עתיד לא נודע היה מותיר קלון מביש על מצחה של מדינת ישראל וטוב שבלחץ המחאה הממשלה החליטה לחזור בה. היום ברור כי העובדות שהניחה הממשלה בפני הציבור ובפני בג"צ היו מסולפות בלשון המעטה.

''אין כל ספק כי ללא המחאה האזרחית שהובילו הארגונים ואזרחים רבים וטובים הדבר לא היינו מצליחים בכך. מעכשיו יש צורך לאמץ את הצעת המחנ''צ ולהביא לפיזור, קליטה והכשרה של האוכלוסייה הנותרת וכמובן שיקום של ממש של שכונות דרום תל אביב", אמר שמולי.