פסק הדין שהכעיס את ממשלת ירדן

שופט בית משפט השלום בירושלים שמואל הרבסט קבע כי נערות שהתפללו סמוך לשער הר הבית לא עברו כל עבירה. ממשלת ירדן הגישה מחאה רשמית.

ערוץ 7 , י"ח בניסן תשע"ח

איתמר בן גביר
איתמר בן גביר
צילום: הלל מאיר/TPS

ממשלת ירדן הגישה מחאה רישמית למשרד החוץ בגין החלטת בית משפט השלום בירושלים לדחות את בקשת המשטרה להרחיק שלוש נערות בנות 14 שהתפללו בשערי הר הבית.

השופט שמואל הרבסט קבע כי זכותו של כל אדם להתפלל בכל מקום כך בירושלים, כך בתל אביב, כך באילת וכך בכל מקום במדינה.

בדיון קיבל השופט את טענותיו של עו"ד איתמר בן גביר שייצג את הנערות וקבע כי אל למשטרה לעצור את הצעירות ולמנוע מהן את זכות היסוד.

אך היום מתברר כי ממשלת ירדן אינה מקבלת את פסיקת בית המשפט הישראלי והיא שיגרה כאמור מכתב תלונה למשרד החוץ.

בין היתר נכתב במכתב, "ממשלת ירדן מגישה את תלונתה למשרד החוץ של ישראל,ומביעה את עמדת ירדן בנוגע להתפתחויות האחרונות המפרות את הסטטוס קוו הההיסטורי במקום הקדוש בירושלים המזרחית - לרבות ברכוש הווקף סמוך למסגד אל אקצא.... ממשלת ירדן מבקשת להזכיר לישראל את מוחייבותה למשפט הבינלאומי ככוח הכובש של ירושלים המזרחית, והממשלה הירדנית מוחה בחריפות ומגנה את האישור שניתן על ידי הממשלה לטקסים דתיים סמוך להר הבית ...

״ועל פי הכללים של המשפט הבינלאומי ממלכת ירדן דוחה גם את סמכותם של בתי המשפט הישראלים ואת תחולותו של הדין הישראלי על מכלול השטח של מזרח ירושלים, ומתייחסת בהתאם לכל הצווים שהוצאו על ידי בתי המשפט כאלו על פי חקיקה כזו כמו שינוי הסטטוס קוו ההיסטורי והמשפטי, לרבות ההליך המשפטי האחרון המאפשר תפילה יהודית מחוץ לשערי מסגל אל אקצא אל חראם א שריף".

בתגובה לתלונה הרשמית של ממשלת ירדן מוסר עו"ד בן גביר, מראשי עוצמה יהודית, "אין גבול לחוצפה במכתב התלונה של הירדנים. אני מצפה מראש הממשלה נתניהו לזמן את שגריר ירדן בישראל לשיחת נזיפה חמורה במהלכה הוא יבהיר לו שבתי המשפט בישראל הם בתי משפט עצמאיים ולא עובדים אצל הירדנים ועוד יותר מכך, כי ירושלים שוחררה על ידי מדינת ישראל ויהודים יכולים להתפלל בכל מקום בבירתנו הקדושה. כנראה שהירדנים מתבלבלים וסבורים שישראל אינה מדינה עצמאית והגיע הזמן שהממשלה היושבת בירושלים תבהיר לירדנים את מה שהיה צריך להיות ברור להם מזמן: ישראל היא הריבון בירושלים".