עם המג"ד בקסבה של חברון

הצטרפנו למג"ד 101 של הצנחנים בסמטאות הקסבה של חברון ושמענו על המורכבות והאיומים ועל הבית שנותר מאחור לטובת ביטחון היהודים.

אלירן אהרון , י"ט בניסן תשע"ח

הצצה לקסבה של חברון
הצצה לקסבה של חברון
צילום: אלירן אהרון

הצטרפנו לסא"ל אלעד שושן, מג"ד 101 של חטיבת הצנחנים, המתמודד עם מורכבות החיים בקסבה של חברון, בשגרה ובעיקר בימות החג. על התפר שבין פלשתינים, מתיישבים, תיירים ומצלמות עוינות.

סא"ל שושן מספר על ההיערכות המתוגברת בכוחות נוספים שהצטרפו לכוחותיו שלו לקראת החג, "כל מרחב המערה והאתרים שאנחנו מבקרים מאובטחים מאוד על ידי כוחות צבא משטרה ומג"ב. אנחנו ערוכים".

לדבריו מספרי המבקרים עד כה מלמדים כי אכן מדובר בהיקפי מבקרים גדולים משנים קודמות. "כדי לקיים אירוע כזה תיאמנו אותו גם עם התושבים כאן כדי לאפשר מרקם חיים תקין לשני הצדדים. אנחנו לא רוצים ששום צד ייפגע. כרגע גם התושבים הפלשתינים וגם היהודים ממשיכים בשגרת חייהם".

סא"ל שושן מספר על הדמיון בין העיר חברון לקסבה של שכם ולירושלים העתיקה, "זו בניה עתיקה מתקופת בית שני, חלקה מתקופות מוקדמות יותר או מאוחרות יותר, אבל הכול דומה". באשר לאיומים אליהם נערכים הכוחות מציין שושן את הצורך להיערך למגוון איומים ולתת להם את המענה הראוי והנכון. "לאיום מהגגות והטווחים הרחוקים יש לי לוחמים שפרוסים למעלה, אבל כאן, בתוך הרחוב עצמו, האיום עצמו הוא בעיקר החיכוך בין יהודים לפלשתינים, שמגיע לפעמים מהצד היהודי ולפעמים מהצד הפלשתיני והמשימה שלנו היא שמירה על הסדר".

"החיילים כאן עובדים קשה אבל הם מבינים למה הם עושים את זה. לכולם חשוב שהאירועים יסתיימו בשקט ובלי אף נפגעים", הוא אומר.

הסיור ברחובות חברון נמשך ואכן המראות נראים דומים לנוף העיר העתיקה בירושלים. המצלמה של ערוץ 7 ממשיכה ללוות את סא"ל שושן העובר בין חייליו הפזורים לאורכה של הדרך ועל הגגות שמעל.

הוא מבקש ומקבל סקירה מהם על המתרחש אצל כל אחד בגזרתו, מחלק הוראות וממשיך הלאה אל המפגש המתחכך בין תושביה הערבים של העיר, תושבים יהודים, חיילי צה"ל, תיירים ומבקרים יהודים.

לדבריו לא כל האוכלוסייה מהווה פוטנציאל לפיגוע, אולם הכוחות אינם לוקחים סיכונים מיותרים, כל אדם נבדק בהתאם על מנת לבטל אפשרות לפוטנציאל פח"עי כאשר הדריכות הרבה ביותר היא לאפשרות של פיגוע דקירה, כאשר ממילא התושבים הפלשתינים מגיעים לטווח אפס מהלוחמים ומפקדיהם. "הפתרון הוא לחפש אנשים חשודים, שמתנהגים בצורה מחשידה, בין היתר יש לנו כאן רכבים קטנים שעוברים בסימטא בלי לפגוע בשוק. אלו רכבים שיכולים לפנות שני פצועים בכל רכב. מכוונים אותו בעדינות כדי שלא לפגוע בשוק".

ומה באשר למצלמות העוינות הפזורות בשטחה של העיר? עד כמה הן מפריעות לחיילים לתפקד בחופשיות? סא"ל שושן משוכנע שהמצלמות אינן מפריעות לחיילים ולפעילות וממילא אין להם דבר להסתיר. "אנחנו שלמים מאוד עם מה שאנחנו עושים. אנחנו שומרים על הערכים שלנו ומתנהגים בכבוד לכל אדם, כך שאין לנו מה להסתיר מהמצלמות. זה לא סותר את העובדה שהמציאות מורכבת ולפעמים כשנתקלים בחיכוך או ביידוי אבנים צריך להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות. אנחנו מתעלמים ומאפשרים להם לצלם את מה שהם רוצים כי אנחנו שלמים עם מה שאנחנו עושים. אם יש סיטואציה שהצלם עומד במקום מפריע, אני אומר לו שיעבור למקום אחר כי זה פוגע במשימה. אם הוא ממשיך יש לי אפשרות גם לעצור אותו, אבל ככלל לגבי הצילומים בכל פינה, אנחנו מתעלמים מזה".

על תחושתו האישית כאב למשפחה המוצא את עצמו מבלה את ימי החג בשמירת הסדר בחברון ולא בחיק המשפחה אומר סא"ל שושן: "המקום הזה הוא מקום היסטורי, שמאות ואלפי שנים פרוסות כאן מולנו. ואני מאוד שמח לאפשר כאן, יחד עם החיילים שעובדים מאוד קשה, לעשרות אלפי היהודים שמגיעים ולתושבים כאן לנוע בביטחון. בתקופה הזו זה התפקיד שלנו, ובהמשך יהיו אחרים שיאפשרו זאת לנו".טוען....