זהירות – קרן!

אני קורא לכולם - אל תפלו במלכודת הדבש של הקרן, הפונה מדי פעם לארגונים חיוביים, כדי לקבל לגיטימציה למעשיה השליליים. דעה

ד"ר עודד סושרד , כ' בניסן תשע"ח

ד"ר עודד סושרד
ד"ר עודד סושרד
צילום: עצמי

לאחרונה עולה שוב לכותרות שמה של הקרן לישראל חדשה – אותה קרן המנסה מזה מספר שנים, באמצעות ארגונים הנתמכים על ידה, לשנות את פניה של החברה האזרחית, ולהפוך את ישראל ממדינה יהודית למדינת כל אזרחיה ומסתנניה.

היא זו שאחראית לכשלונה של המחאה החברתית הגדולה, שהחלה בקול תרועה רמה בדרישה צודקת של מאות אלפי צעירים להורדת מחירי הדיור ויוקר המחיה, והסתיימה בקול ענות חלושה של מיעוט צעקני וקיצוני, כאשר ההישג העיקרי שלה היא בחירתם לכנסת של שניים מראשיה.

היא זו שאחראית גם לפריחת ארץ המסתננים הגדולה בדרום תל-אביב ובמקומות נוספים בארץ, תוך פגיעה קשה מאד בתושבי אותן שכונות, שגם לפני ההשתלטות על חייהם, מצבם לא היה מזהיר במיוחד.

כדי לנסות לקבל לגיטימציה לפועלה נגד האינטרסים הבסיסיים ביותר של מדינת ישראל, פונה הקרן גם לארגונים תמימים, ותחת מסווה של מילים יפות כמו "קידום מעמד האשה" או "איכות הסביבה". באמצעות כספי אתנן רבים העשויים לקרוץ, בעיקר לארגונים קטנים הנמצאים בתחילת דרכם, מנסה הקרן לישראל חדשה לעטות עור של כבש מעל גוף הזאב, ולהצטייר כמי שבאה להיטיב עם החברה.

גם בתיבת הדואר האלקטרוני שלי נחתה לפני מספר חודשים הודעה מפתיעה: הייתה זו קרן שהציגה עצמה בשם "קרן של"י - שורשים לסביבה ירוקה - הפועלת במסגרת הקרן לישראל חדשה", שהציעה לי לפנות לקבלת סיוע של עד 20,000 ש"ח, לצורך "קידום נושאים הקשורים לקיימות ולאיכות הסביבה".

איני יודע אם הם הגיעו אליי במקרה, או שאחת מזרועותיהם הארוכות השיגה מידע לפיו ארגון היוצרים והמשוררים שבראשותי עמד באותה תקופה להוציא לאור אנתולוגיה העוסקת בין השאר בנושאים סביבתיים, וכי אנחנו מחפשים מקורות מימון למיזם, אך בכל מקרה לא הייתה לי התלבטות לרגע. לעולם לא אבקש אגורה שחוקה ממי שעומדים מאחורי ארגונים נתעבים כמו בצלם ושוברים שתיקה, עדאלה, מולד והמוקד לפליטים ומהגרים.

הוצאנו אנתולוגיה בכוחות עצמנו, ואנו עמלים על האנתולוגיה השנייה - שבמרכזה שירים ויצירות בתחומי השדה, הלאום והחברה - וגם הפעם הזאת ובכל הפעמים הבאות, נעדיף לצמצם את היקף המיזם, ולא להיזקק לכספים המזוהמים האלה.

אני קורא לכולם - אל תפלו במלכודת הדבש של הקרן, הפונה מדי פעם לארגונים חיוביים, כדי לקבל לגיטימציה למעשיה השליליים. עדיף לפעול ביושר ובאמצעים דלים, מאשר להיות חלק מזרועות ההרס תמורת בצע כסף.

הכותב, ד"ר עודד סושרד, הוא יו"ר 'מרחיבים שורות' בבית היהודי, ויו"ר ארצי של ארגון המשוררים והיוצרים אוהבי ישראל