תלמידים גילו: נרות מתקופת התלמוד

בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו סמוך לברקן במסגרת פרויקט יחודי נחשפו נרות שמן עשויים חרס בני כ-1,500 שנים, המתוארכים לתקופת התלמוד.

אורלי הררי , כ"ג בניסן תשע"ח

התגלית
התגלית
צילום: אוני' אריאל

בחפירות ארכיאולוגיות שערכו תלמידי בית ספר יסודי ע"ש בנציון נתניהו בישוב ברקן, סמוך לאזור התעשייה ברקן, נחשפו נרות שמן עשויים חרס המתוארכים לתקופת התלמוד - לפני 1,500 שנה, ומעידים על יישוב יהודי שהיה במקום.

החפירות בוצעו כחלק מפרויקט חינוכי שמטרתו לחבר את בני הנוער למורשת וההיסטוריה בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת אריאל.

"אור הנר באותם הימים היה ממש מדורת השבט, סביבו ישבו בני הבית מרגע שהשמש שקעה", הסביר אחיה כהן-תבור, ארכיאולוג מאוניברסיטת אריאל שעורך את החפירות. "אלה כלי חרס עדינים שיוצרו על ידי אמנים, ומלבד השימוש הפרקטי שלהם היה להם גם שימוש אסטתי, שהרי הנר היה מונח במרכז הבית. זאת הוכחה שבתקופה התלמוד המקום הזה היה מיושב".

תלמידי בית הספר שגילו את הנרות, יואב מוסטקי, דניאל בן עמי ועדו חיים, ספרו על התרגשותם מהתגלית: "זה לא היה מובן מאליו שאני אחפור ואמצא משהו מלפני 1,500 שנה", אמר מוסטקי. "דמיינתי משפחה שלא חייתה חיים כמו שלנו ולא היה להם אור וחשמל. דמיינתי את הילדים: איך הם מרגישים בחושך. זה היה מאוד מרגש".

כבר ביום החפירה הראשון נמצאו ממצאים מיוחדים כמו ראש חץ מהתקופה הניאוליתית הקדם קראמית המכונה "המהפכה החקלאית" והיא מסמלת את המעבר של האדם הקדמון לאדם החדש.

"ממצא זה הוא מיוחד מאוד היות ועד כה יש מעט ממצאים מהתקופה הזאת מאזור השומרון. והממצא הזה בברקן בוודאי ייחודי ואפילו מפתיע", אומר פרופ' דוד בן שלמה מהמכון לארכיאולוגיה מאוניברסיטת אריאל, שעומד בראש שיתוף פעולה זה. בנוסף לראש חץ זה נמצא כבר בחפירה הראשונה מטבע מהתקופה ביזנטית, מהמאה הרביעית לספירה של הקיסר קונסטנטין.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן שנכח במקום אמר: "ההחלטה שלנו לתמוך ברצון בית הספר ללמד את ההיסטוריה דרך הרגליים ולאפשר חפירות ארכיאולוגיות במסגרת בית הספר התגלתה כנכונה לא רק בגלל התגליות הרבות שהיא הביאה אלא בעיקר משום שהיא מחברת את התלמידים אל האדמה אל השורשים שלהם ומאפשרת להם לראות בעיניים שהקשר של עם ישראל לשומרון לא התחיל לפני 100 שנה וגם לא לפני 1000 שנים. זו ארצנו מזה אלפי שנים ואת ההוכחות לכך ניתן למצוא כשמביטים קצת מסביב וחופרים באדמה".

לפני כשנתיים אימצו תלמידי בית הספר את האתר הארכיאולוגי "גתות ברקן" הנמצא מול חצר בית הספר. יוזמות הפרויקט מלכה רוטשילד, מורה בבית הספר ויעל איילון, מנהלת בית הספר יצרו קשר עם אוניברסיטת אריאל והשנה החל שיתוף הפעולה לשאת פרי. השנה החלה החפירה הארכיאולוגית הקהילתית באתר בשיתוף כל ילדי בית הספר בכיתות א'-ו'.

חפירה מתבצעת בשיתוף פעולה עם ארכיאולוגים מהמכון לארכיאולוגיה של אוניברסיטת אריאל בראשם של פרופ' דוד בן שלמה והדוקטורנט אחיה כהן תבור והיא צפויה להימשך מספר שנים. הילדים מאד נלהבים ונהנים לחפור באחד המבנים העיקריים בישוב, והממצאים כגון כלי חרס, כלי זכוכית ואבני פסיפס, כבר מתחילים להופיע.

"גתות ברקן" הינו אתר ישוב ומרכז תעשייתי מימי בית שני עם עדות גם לישוב בימי בית ראשון. עיקר הפעילות באתר הייתה בתקופה הרומית והביזנטית (מסביבות 100 לפני הספירה ועד כ 600 לספירה), והאתר כולל מבנים שונים כגון כנסיה עם פסיפס וכתובת ואזור תעשיה בו היו בעיקר גתות יין, חלקן גדולות מאד (עד 50,000 ליטר תפוקה).

הפרויקט נועד לחבר את התלמידים וכלל הקהילה עם ההיסטוריה של אזור מגוריהם, האתר מיצג חיבור מיוחד עם ההווה שכן זהו אתר תעשייה קדום בן כאלפיים שנה הנמצא בדיוק במקום בו קיים אזור מודרני ופעיל המשרת את אותו אזור גיאוגרפי.