''השוטרים התנהגו באגרסיביות''

המשטרה ושב"ס יפצו שלושה קטינים ובגיר שחוו ליל מעצר קשה לפני 3 שנים רק משום שעלו להר הבית והמורביטאת צווחו עליהם.

שמעון כהן , כ"ג בניסן תשע"ח

המשטרה ושב"ס יפצו על המעצר המיותר
המשטרה ושב"ס יפצו על המעצר המיותר
צילום: ISTOCK

בבית משפט השלום בירושלים נפסק פיצוי בגובה של כשישים אלף שקלים אותם תשלם המשטרה לשלושה קטינים ובגיר שנעצרו לפני כשלוש שנים במהלך ביקור בהר הבית.

לביקור ההוא הפריעו המורביטאת ואנשי הוואקף, אך המשטרה בחרה לעצור דווקא אותם. בהמשך הם עברו לילה קשה במעצר. על כל אלה ועוד החליטה השופטת קרן מילר להורות למשטרה ולשב"ס לפצות אותם.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם בא כוחם, עו"ד מנשה יאדו מעמותת 'חננו', המספר על אירועי היום בו נעצרו הקטינים והבגיר: "באותה תקופה בהר הבית היו המורביטאת, כנופיות של ערביות שקיבלו משכורת כדי להפריע לעליית יהודים בהר הבית. העלייה של יהודים להר הייתה מלווה בצרחות רמות של הרבה נשים כמו בקסבה והיהודים הלכו כשבויי חרב כשמצידיהם קריאות וצרחות מנשים וילדים.

''היום זה לא קיים. השר ארדן הפסיק את התופעה כשהוציא אותן מחוץ לחוק, אבל באותה תקופה זו הייתה המציאות על ההר".

"הייתה אז טרוניה של יהודים שבמקום למתן את הפעילות של המורביטאת המשטרה מעדיפה להוריד לחץ כבד יותר על היהודים שעולים להר. כך גם במקרה שלנו. המשטרה עצרה שלושה קטינים ובגיר שהותקפו בצעקות וקללות של המורביטאת. היא הורידה אותם לתחנה ולמרות שלא הייתה סיבה או עילה חוקית השאירו אותם למעצר לילה".

להערכתו של עו"ד יאדו מעצר זה ומעצרים דומים נועדו ללחוץ על היהודים ולמנוע תוקפנות מוסלמית. "לא הייתה אז שום עילה חוקית למעצר", הוא מדגיש. "במקום שהאכיפה המשטרתית תביא להרתעה ולשמירת הסדר נוצרה הכבדה על הצד היהודי שהותקף. השוטרים התנהגו באגרסיביות שיטורית כלפי הצעירים, הם הפעילו את סמכויות השיטור שלהם כאמצעי ענישה.

''היו לנו עדויות של הקטינים שנאלצו לעמוד יחפים במשך שלוש שעות על הרצפה הקרה בחורף הירושלמי של פברואר, כי השאירו את הנעליים מחוץ להר הבית. הייתה טענה לסטירה מצלצלת לאחד הילדים, המשטרה השאירה אותם במעצר למרות שהתברר למחרת שאין לגבי אף אחד מהארבעה יסוד סביר לעבירה. לא הייתה ראיה קונקרטית לגבי אף אחד מהם".

עו"ד יאדו מזכיר כי "כדי להשאיר אדם במעצר קצין צריך לחתום על מזכר שבו הוא אומר שראה את הראיות ויש עילה למעצר, אבל לא הייתה עילה כזו. לא ראינו מסמך כזה גם לא בהליך האזרחי וזו הסיבה שהמשטרה הלכה מהר מאוד להליך של פשרה. המשטרה ידעה שהיא הולכת לשלם. למעלה מכך, המשטרה הגיעה בבוקר עם בקשה לשחרר את הקטינים במקום לשחרר אותם בעצמה בערב. היה כאן הליך ללא כל הסבר רציונאלי".

יאדו מדגיש כי "בפרוטוקול השחרור נכתב שאין טענה קונקרטית. היו טענות על הפרת סדר אבל באופן כללי לא היה שום טיעון אשי כלפי אחד מהנחקרים".

בסופו של דיון משפטי הוכרע כי "כל אחד מהקטינים קיבל פיצוי. חלק מהפיצוי יושת על השב"ס שביצע חיפוש בעירום מלא למרות שלא הייתה עילה לכך, כי גם אם נעצרו זה היה על צעקות ולא על עבירות שהצריכו חיפוש בעירום".

לדבריו הנורמה באותם ימים הייתה הפשטה מיידית לחיפוש בעירום, ונוהל זה השתנה כחלק מהשיפורים שחלו בשנים האחרונות, "המצב היום בהר הבית שונה בתכלית. יש שיפור גדול. זה נראה כמו משהו שתלוי בכניסתו של השר ארדן לתפקיד. רוח המפקד שונתה. יש עוד מה לתקן גם ברחובות העיר העתיקה ובתחנת הקישלה שנעשות שם עוולות כמו השארת בנות לישון על ספסלים לילה שלם, לא נותנים להתפנות בחדר סגור, יש יחס מבזה ועוד. אנחנו מגישים את התלונות ומקווים לשינוי רוח המפקד גם בנושאים הללו".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי "החשודים עוכבו לחקירה ובהמשך נעצרו, זאת לאחר שהפרו את כללי הביקור בהר הבית, תוך הפרת הסדר הציבורי וביצוע פרובוקציה במקום הקדוש. התנהגות חסרת אחריות זו במקום כה רגיש, מעידה על מסוכנות וחוסר אחריות מצד אותם צעירים ויתרה מכך אודות כוונותיהם".

"ללא קשר למקרה זה שהתרחש לפני למעלה משלוש שנים או כל מקרה אחר, משטרת ישראל פועלת במקצועיות ובהתאם לסטטוס קוו הנהוג במקום. כל פעולה או החלטה שמתקבלת, מטרתה לשמור על בטחון כל האזרחים תוך מתן שירות מיטבי לבני כל הדתות המבקרים במקומות הקדושים, אכיפת החוק והקפדה על זכויותיהם של מעוכבים או עצורים המפרים את החוק".

עוד נאמר בתגובת המשטרה כי "משטרת ישראל תמשיך לפעול כנגד כל גורם שיפר את הסדר הציבורי במקומות הקדושים, תמנע ותאכוף כל פרובוקציה שיש בה לסכן את שלום הציבור וביטחונו".