"ישראל תקפה בסוריה ועדכנה מראש"

גורמים רשמיים בממשל האמריקאי מסרו כי ישראל עומדת מאחורי התקיפה הלילה בסוריה, וכי וושינגטון עודכנה על כך מראש.

ערוץ 7 , כ"ד בניסן תשע"ח

סוריה
סוריה
צילום: רויטרס

גורמים רשמיים בממשל האמריקאי מסרו לרשת NBC כי ישראל ביצעה את התקיפה הלילה (שני) בסוריה, והודיעה על כך לוושינגטון לפני הפעולה.

במהלך התקיפה נפגע בסיס אווירי השייך למשטר אסד באזור חומס שבסוריה. מדובר בבסיס T4. עוד דווח כי הצבא הסורי הגיב לתקיפה ויירט שמונה טילים ששוגרו לעבר הבסיס.

כלי תקשורת בסוריה דיווחו כי בתקיפה בבסיס הסורי נהרגו לפחות 14 בני אדם. איראן אישרה בצהריים כי שניים מההרוגים הם אזרחי איראן.

התקיפה אירעה שעות לאחר שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הביע זעם על הטבח הכימי בסוריה בסדרת ציוצים סוערים, בהם השתמש פעמיים בכינוי Animal Assad – "אסד חיה".

רוסיה הביעה מנגד זעם על כך שלא עודכנה על ידי ישראל לפני התקיפה. דוברו של הנשיא הרוסי פוטין אמר כי ארצו לא קיבלה שום אזהרה מישראל לפני התקיפה המיוחסת לצה"ל.

הדובר, דמיטרי פסקוב, אמר לכתבים כי חוסר העדכון מצד ישראל מהווה "סיבה לדאגה" מכיוון שישנם אנשי צוות רוסים בשדות תעופה בסוריה. דוברו של הנשיא הבהיר כי רוסיה "העלתה את הנושא בצינורות המקובלים" מול ישראל.

קודם לכן אמר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב כי התקיפה האווירית היא התפתחות מאוד מסוכנת והעביר מסר מאיים: "המצב בסוריה נהיה יותר ויותר מסוכן, יש שחקנים שנכנסים לעימות ללא הזמנה".