"יש גבול לחגיגות"

המנהל האזרחי הרס בית ספר לא חוקי שהוקם בלב אתר ארכיאולוגי בסיוע האיחוד האירופי - תוך הפרה של פסק בג"ץ

אורלי הררי , כ"ה בניסן תשע"ח

מבנה לא חוקי
מבנה לא חוקי
צילום: דוברות הר חברון

צוותים של המנהל האזרחי הגיעו אתמול בערב (שני) לאתר הארכיאולוגי חירבת זנוטא בדרום הר חברון על מנת להרוס מבנה בלתי חוקי, המשמש כבית ספר שהוקם בשבועות האחרונים בסיוע ומימון האיחוד האירופי.

כזכור, לפני כחצי שנה מחק בג"ץ הליך משפטי שהתנהל למעלה מעשור בפרשת המאחז הבלתי חוקי (בג"ץ 9715/07). השופטים קבעו כי צווי ההריסה שהוצאו כנגד בתי המאחז לא ימומשו בשלב זה, זאת בכפוף לכך שלא תתקיים בניה נוספת במתחם.

לאחר איתור הבניה החדשה על ידי פקח הקרקעות של מועצת הר חברון, פנתה תנועת רגבים למנהל האזרחי בדרישה לפעול בדחיפות כנגד העבריינים שהפרו באופן בוטה את פסיקת בג"ץ.

אמש הגיעו צוותים של המנהל האזרחי למקום על מנת להרוס את המבנה.

"אנו מברכים על האכיפה שביצע המנהל האזרחי בנחישות ובמהירות, תוך הצבת גבול ברור לעבריינים", אומר ישי חמו, רכז הפעילות של רגבים ביהודה ושומרון. "יש לקוות כי גם משרד החוץ מעביר מסר נחוש למדינות האירופיות השותפות בהפרת החוק שיבהיר להם כי יש גבול לחגיגות".

ראש המועצה האזורית הר חברון, יוחאי דמרי, אמר בתגובה "הבוקר הזה אנחנו מברכים את מקבלי ההחלטות במדינת ישראל על פעולת אכיפה מתבקשת כנגד הבניה הלא חוקית שמובילה הרשות הפלשתינית. על אף שהרס מבנה לא חוקי שנבנה תוך צפצוף על צו בית משפט הוא מעשה מתבקש ובכל זאת התקבלה החלטה לא פשוטה ואמיצה על ידי ראשי המינהל הצבא, והדרג המדיני".

"קווים אדומים מותחת מדינה מול איומי טרור מקרוב ומרחוק אך גם נגד מדינות זרות ובראשם האיחוד האירופי הפוגע ברגל גסה בריבונותה. ממשלות ישראל בחרו להיאחז בשטח ועליהם לוודא שאינו נעשה הפקר. האכיפה הקפדנית חייבת להיות שווה ולא רק כנגד תושבי האזור היהודים", הוסיף.