פולמוס השואה: ליטא בעקבות פולין?

בימים הקרובים יצביע הפרלמנט הליטאי על חוק שיאסור מכירת תכנים המכילים "נתונים היסטוריים מעוותים" על האומה הליטאית.

חיים לב , כ"ה בניסן תשע"ח

ליטא
ליטא
צילום: ISTOCK

על רקע המשבר בין ישראל לפולין עם חוק השואה הפולני, מגבשים מחוקקים בליטא חוק דומה שמטרתו להגביל את השיח סביב המעורבות האזרחית-ליטאית בהשמדת היהודים בשואה.

לפי דיווחים בתקשורת הליטאית, בימים הקרובים יצביע הפרלמנט הליטאי על חוק שיאסור מכירת תכנים המכילים "נתונים היסטוריים מעוותים" על האומה הליטאית.

החקיקה האמורה מעוררת בליטא מחלוקת חריפה. מבקריה טוענים כי יש בכוחה להגביל את חופש הביטוי סביב רצח היהודים הליטאים בשואה – רובם על ידי אזרחים ליטאים.

החוק החדש נתפס בליטא כתגובה למחלוקת סביב פרסום הספר 'משלנו' בו נטען כי בניגוד לעמדה הרשמית של ליטא, רבים מאזרחי המדינה השתתפו ברצח יהודים בימי מלחמת העולים השניה.

הסערה פרצה בעקבות טענת כותבת הספר רוטה ונגאייטה כי בגלל הספר ספגה עלבונות קשים והפכה למוקצית בקרב רבים מאזרחי ארצה.

בכלי התקשורת המקומית צוטטה המחברת כאומרת: "לאחר פרסום הספר, רבים מאוד מהאנשים שאני מכירה אמרו לי שאני עובדת אצל היהודים או אצל פוטין. חלק אמרו לי שהגורל הזה הגיע ליהודים כי הם עבדו בשירות המשטר הסובייטי. רבים מקרובי המשפחה שלי התנערו ממני ואמרו לי 'תסתכלי לי בעיניים ותגידי לנו כמה כסף בדיוק היהודים האלו שילמו לך'". היא אף סיפרה כי קיבלה איומים על חייה בשל הספר.

"היתה תערוכת ספרים שהמארגנים שלה קיבלו מידע שרוצים לרצוח אותי, אז הצמידו לי מאבטח שעמד איתי יום שלם", סיפרה.

בתוך שלושה חודשים מהכיבוש הנאצי נרצחו למעלה משמונים אחוזים מיהודי ליטא שמנו כ־ 200 אלף איש הי"ד, כאשר הטבח העיקרי נעשה בידי אזרחים ליטאים שכניהם של היהודים.

לדברי מחברת הספר: "הרוצחים טענו אחר כך שאינם אשמים. הם כינו את היהודים כ'נדונים למוות'. כאלו שגורלם נגזר. הם אמרו לעצמם 'אם אני לא אלחץ על ההדק, יבוא מישהו אחר ויעשה זאת'".

את הספר התחילה לכתוב לאחר ששמעה הרצאה של היסטוריון. "הגרסה הרשמית אצלנו גורסת כי ליטא לא נטלה כל חלק בשואת היהודים, ואם היו כאלו שעזרו לנאצים לרצוח יהודים, זה כי הם רצו להציל את עצמם מגורל דומה", אמרה והוסיפה: "פעם שמעתי הרצאה של היסטוריון שטען כי הסיפור שונה לחלוטין והתחלתי לחקור".

בספרה תיארה ונגאייטה את "רוצח היהודים הטיפוסי" הליטאי כאדם עני, חסר השכלה ובעל שנות לימוד מועטות. "מה שמייחד את שואת יהודי ליטא הוא ששכנים רצחו שכנים. בפולין היו מחנות השמדה ובליטא לא היו.

ונגאייטה קבעה כי האזרחים הליטאים, ובעיקר הצעירים, כלל לא מודעים לחלק שנטל עמם בשואה, וכיוון שהממסד הליטאי ממשיך להתנער מממצאי ספרה, סביר להניח שהדבר לא ישתנה בזמן הקרוב.

במהלך התחקיר סיפרה ונגאייטה שהיא גילתה כי חלק מבני משפחתה נטלו חלק ברצח היהודים. "בעלה של דודה שלי חי חיים נוחים בבית גדול מוקף עצי מנגו במיאמי. ידענו רק שהוא חי בארצות הברית תחת שם בדוי בגלל איזה סיפור עם היהודים. כשנסעתי לשם פגשתי את אשתו ולא היה דבר שנוא עליה יותר מאשר יהודים. היא המשיכה להגיד לי שצריך להרוג את כולם", סיפרה.