'שיח ביקורתי בלבד חותר תחת הציונות'

השר אלקין נערך למיצג ענק שיספר את סיפור הקמת המדינה בשדרות העצמאות וממליץ לכולנו להתרכז במאחד ולהשאיר את המחלוקות קצת מאחור.

שמעון כהן , כ"ה בניסן תשע"ח

מתוך מראות המיצג
מתוך מראות המיצג
צילום: זולטן קלוגר, לע"מ

בשדרות רוטשילד בתל אביב יתקיים בחג העצמאות המתקרב אירוע 'אנו מכריזים בזאת', בו בעשרה מיצגי תל ממד על בנייני הרחוב יוצג סיפורה של המדינה.

לקראת האירוע שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם השר זאב אלקין, העומד בראש משרד המורשת וירושלים, המשרד שמאחורי המיזם.

"אנחנו מקרינים על הבתים סוגיות שונות שקשורות להיסטוריה של הקמת מדינת ישראל", מספר השר אלקין ומציין כי היעד הוא "להזכיר לציבור הישראלי בכלל ולציבור התל אביבי בפרט איזו דרך עברנו. אנחנו במשרד המורשת מנסים לנצל את אווירת החגיגות כדי להיזכר במורשת המפוארת של מדינת ישראל".

כשנשאל אם הציבור התל אביבי אמור "להיעלב" מתיוגו ככזה שצריך תזכורת מיוחדת, אומר השר אלקין כי אין בדבריו אמירה נגד הציבור התל אביבי "אני חושב שכל הציבור הישראלי, כשאנחנו חוגגים, כדאי שייזכר קצת במורשת, ולכן בחרנו במקום ההיסטורי הזה שקשור בהקמת המדינה".

המיצג המדובר יכלול גם פעילויות רחוב נוספות ובהן יריד נוסטלגי עם פרטים מתקופת הקמת המדינה ושחקני רחוב שיתחפשו לדמויות מהימים ההם. אלקין מקווה שהאירוע ימגנט אליו ילדים ומבוגרים כאחד ומציין כי במקביל לאירוע יתקיים "אירוע חשוב מאוד" נוסף ביום שישי "בבית העצמאות עצמו שבו התקבלה ההחלטה וממנו יצאה הבשורה - גם אז זה היה ביום שישי - נעשה כינוס חגיגי של הממשלה, ולמעשה הכינוס הזה מסמל פרק חדש בתולדות בית העצמאות שיוצא לשדרוג ושיפוץ, פרויקט שאנחנו מובילים כמשרד המורשת".

על השאלה כיצד בוחרים אילו אירועים יופיעו במיצג מבהיר השר כי לא הוא ושכמותו קובעים אלא אנשי מקצוע שנבחרו לשם כך, וכנשאל כיצד ניתן לבחור אירועים ואישים מבלי לעורר את חמתם של המתנגדים לאותם אירועים ואישים, בעיקר בחברה מקוטבת כשלנו, הוא משיב: "אנחנו מקוטבים, אבל עדיין יש לנו דברים שכולנו מסכימים עליהם, וגם אם מישהו לא יהיה מרוצה אז הוא לא מרוצה... אי אפשר לשכתב את ההיסטוריה הישראלית. יש הרבה פרטים בהיסטוריה הישראלית להיות גאים בהם גם אם לא מסכימים עם דמות היסטורית כזו או אחרת".

"אני סבור שאנחנו עסוקים יותר מדי בוויכוחים ובמפריד וכדאי שנשים בצד את הוויכוחים היומיומיים שלנו, יש לכך מספיק מקום וזמן במהלך השנה, בשבוע הבא נכון להתרכז במה שמאחד אותנו ואנחנו גאים בו. אני לא אוהב את השיח שרק מבקר את העבר וההיסטוריה שלנו. זה שיח שחותר מתחת ליסודות הציונות. אפשר לבקר אבל אפשר גם להיות גאים במדינה שהקמנו כאן לתפארת. לתקן ולשפר תמיד אפשר".