סכומי עתק לצעירים והוותיקים נשכחים

מאות אלפי שקלים משולמים לאמנים צעירים בבימות העצמאות, בעוד אמנים ותיקים שעיצבו את תרבותה של המדינה נשכחים ונזנחים.

שמעון כהן , כ"ה בניסן תשע"ח

את מי יראו ההמונים בהופעות החג?
את מי יראו ההמונים בהופעות החג?
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

סכומי העתק המשולמים לאמנים על בימות הבידור בערב חג העצמאות בעוד אמנים ותיקים נזנחים ונשכחים מטרידים מאוד את הסתדרות הגמלאים הקוראת לרשויות המקומיות לערוך שינוי.

יו"ר הסתדרות הגמלאים, שמוליק מזרחי, פרס את מצוקתם של האמנים הוותיקים ביומן ערוץ 7.

"הכל עניין של רייטינג. אם היו משמיעים יותר את האמנים הוותיקים הציבור היה רוצה לשמוע אותם יותר, אבל כשמדירים אותם מהתקשורת והם לא מופיעים הם נעלמים מהזירה ונשכחים", הוא אומר וקובע כי אירועי שנת השבעים לישראל הם הזדמנות למדינת ישראל לתת במה "לאמנים שעיצבו את הזמר העברי ואת הבידור העברי. זו ההזדמנות של העיריות ומעצבי הטקסים לקבוע הנחיה שלצד כל אמן חדש שמושך קהל יופיע גם אמן ותיק שיציג מהשירים שהיו להיטים והציבור היה נהנה מהם מאוד".

מזרחי מציין גם את חשיבותו של השכר שישולם לאמנים הוותיקים, גם אם אינו גבוה כלל ועיקר, "אלו אמנים שחיים מביטוח לאומי וכל הופעה עוזרת להם להתקיים. אמנים חיים לפי תקופות של הצלחות וברוב הזמן הם כמעט לא מופיעים ומתקיימים מהחסכונות שחסכו מאירועים בעבר. אין להם פנסיות כי לא עבדו במקומות מסודרים אלא על פי חוזים אישיים ומקומיים. כיום אין לאף אחד מחויבות להעסיק אותם. בעבר לא הייתה פנסיית חובה כפי שיש היום ואנחנו מכירים את האמנים שאין להם יכולת לשלם גם שכר דירה ותרופות", דברי מזרחי המזכיר את התאבדותו לפני שנים אחדות של אמן שלא עמד בתשלומים הכרחיים.

האם הנחיה שמחייבת את הופעתו של אמן ותיק לצד אמן צעיר אינה פוגעת ואולי אפילו מעליבה את האמן הוותיק שמוצא את עצמו מופיע מכוחה של הנחיה ולא מכוח האמנות שהוא מציג? "אפשר להגיד זאת כך ואפשר גם אחרת. אם הרשויות המקומיות לא עשו זאת ביוזמתם ומרצונם והלכו רק על האמנים המוכרים יש בעיה בתפיסת העולם של מזמיני האמנים שמתעלמים ממצבם של האמנים הוותיקים. גם כשיוצרים אילוצים מסוימים או מחויבות מבחינתי זה מכבד את האמנים ומאפשר להם להופיע ולהתפרנס בכבוד".

"הסכומים של האמנים הוותיקים הם פרומיל ממה שמקבלים האמנים הצעירים. זה לא מה שיקשה על הקופה הציבורית. יש אמנים שמקבלים מאות אלפי שקלים לחצי שעה, וזה בסדר, אבל מצד שני חמשת אלפים שקל לשירה של להיטים מהעבר זה חשוב גם לאמנים וגם לקהל שיוכל לראות אמנים שרק שמע עליהם".

עוד נשאל מזרחי אם קיבל התייחסות כלשהי מצידן של הרשויות המקומיות לבקשתו זו אותה הוא מנסה למנף בשבועות האחרונים. לדבריו "עד לרגע זה לא שמעתי שום הודעה מראש עיר כלשהו שאומר שהוא מקבל את ההצעה לשלב אמנים ותיקים. זו התעלמות מקוממת ומרגיזה. לא יכן שרק נדבר בשבחם של הוותיקים".

ומה לגבי משרד התרבות? "גם ממשרד התרבות לא שמענו תגובות. יש כמה אירועים שמתקיימים עם אמנים ותיקים, אבל אני לא רואה זאת ביום העצמאות", משיב מזרחי ומזכיר את דוגמת גלי עטרי ושירה 'הללויה', "גלי עטרי היא זמרת מוערכת ברמה הבינלאומית ויש לה שיר שהוא המותג שלה 'הללויה', למה לא נותנים לה לשיר לבדה ולעדן בן זקן יתנו שיר אחר? עדן בן זקן זמרת נפלאה ויכולה לקבל שיר לבדה. זה חלק מתפיסת ההתעלמות. אנחנו גם לא רואים בתכניות העומדות להיות משודרות בתקשורת הרבה אמנים ותיקים שגדלנו עליהם".