אמרתי 'יזכור' על הוריי, בפעם הראשונה

תהליך ההתקרבות לדת שהחל אצל האב הקשיש מויניצה שבאוקראינה ברכישת מצות ואמירת 'יזכור' הסתיים אצל הבן החילוני בישראל בהנחת תפילין.

חיים לב , כ"ה בניסן תשע"ח

הרב הורוביץ עם ירחמיאל
הרב הורוביץ עם ירחמיאל
צילום: לשכת הרב לאזאר

במהלך חג הפסח פועלים חסידי חב"ד ברוסיה לחיזוק היהדות בקרב יהודים שאינם שומרי תורה ומצוות במהלך ימות השנה.

במסגרת הפעילות, מספרים הפעילים על תהליך התקרבות לדת שהחל אצל קשיש מויניצה שבאוקראינה ברכישת מצות ואמירת 'יזכור', והסתיים אצל הבן בישראל בהנחת תפילין.

"ירחמיאל הוא תושב העיר ויניצא שבמערב אוקראינה", מספרים עסקני חב"ד ברוסיה. "כשבוע לפני פסח, בפעם הראשונה בחייו, הוא הגיע פיזית לקבל מצות מידיו של רב העיר ושליח חב"ד הרב שאול הלוי הורביץ".

לדבריהם, "בשיחה שהתפתחה בין השניים סיפר כי בכל שנה הוא שולח את נכדו לקחת את המצות, אך השנה החליט לבוא בעצמו, ושמח למצוא את בית הכנסת ובית חב"ד הפעיל והמשגשג ובו אנשים רבים הלומדים ומתפללים, אוכלים ומשתתפים במקום, ואף בירר על התפילות וסעודות החג ונטל חלק ברובן״.

ב'שביעי של פסח', הבחין בו הרב הורביץ וראה שהוא מתרגש. "התרגשתי עד דמעות, כי זו הפעם הראשונה בחיי שאני מזכיר את הוריי ב'יזכור' שנאמר באחרון של פסח", סיפר לו.

התברר שקרבתו ליהדות השליכה אף על בנו המתגורר בישראל. "לירחמיאל יש בן המתגורר בבת-ים, ובמוצאי החג טלפן האב לבנו, וסיפר לו מה שעבר עליו בערב ובחג עצמו, ויחד החליטו לרכוש תפילין, ואף להתחיל להניח תפילין כבר למחרת הפסח", מספרים בחב"ד.

"האב לא הסתפק בזה, אלא הגיע שוב למחרת אל בית הכנסת, הניח בעצמו תפילין ואף סייע ליהודי אחר בהנחת תפילין. כך, המצה שהיא 'מיכלא דמהימנותא (מאכל האמונה)' - גרמה בפועל לקיום הנאמר 'והשיב לב אבות על בנים', בצורה מוחשית, מרגשת ומעוררת", אמרו.