הסנטור האשים: פייסבוק מתנכלת לשמרנים

הסנטור טד קרוז האשים את יו"ר פייסבוק בצנזורה פוליטית מכוונת – כולל חסימת עמוד של תומכות טראמפ עם 1.2 מיליון עוקבים.

גיא כהן , כ"ו בניסן תשע"ח

צוקרברג בסנאט.
צוקרברג בסנאט.
צילום: רויטרס

יו"ר פייסבוק, מרק צוקרברג, נאלץ לספוג דברי ביקורת חריפים של הסנטור הרפובליקני טד קרוז, שהאשים את יו"ר פייסבוק בצנזורה פוליטית מכוונת נגד שמרנים – כולל חסימת עמוד של תומכות טראמפ פופולריות.

"ישנם אמריקנים רבים שהייתי אומר שהם מודאגים מאוד שפייסבוק וחברות טכנולוגיה אחרות עוסקות בדפוס מעמיק של הטייה וצנזורה פוליטית", האשים קרוז את צוקרברג, בישיבה משותפת של שתי ועדות סנאט עם יו"ר פייסבוק.

קרוז הזכיר שורה של מקרים, כולל דיווח של אתר גיזמודו מ-2016 על כך שפייסבוק בכוונה העלימה חדשות בנושאים שמרניים ממרכיב ה-Trending News שלה, כולל כתבות על הפוליטיקאי הרפובליקני מיט רומני. היא חסמה, לטענתו, יותר מ-24 עמודים של קתוליים, ובאחרונה חסמה את העמוד של תומכות טראמפ Diamond and Silk, שלהן 1.2 מיליון עוקבים, בטענה שהתוכן המובא שם "אינו בטוח".

צוקרברג אישר שעמק הסיליקון בקליפורניה, בו ממוקמת פייסבוק, מאופיין בנטיות שמאל מובהקות.

קרוז שאל אם אי פעם נחסמו עמודים של ארגון Planned Parenthood, העוסק בהפלות, או של מועמד דמוקרטי כלשהו, וצוקרברג אמר שלא ידוע לו על כך.

קרוז שאל אם לצוקרברג יש ידע כלשהו לגבי הנטיות הפוליטיות של 15 עד 20 אלף שכירי פייסבוק שעוסקים בניטור תכנים. צוקרברג אמר שככלל אין שואלים אנשים לגבי נטיותיהם הפוליטיות כאשר שוכרים אותם.