מגביר את הלחץ
בנט: לא להחמיץ את ההזדמנות

יו"ר הבית היהודי קורא לראש הממשלה לחוקק באופן מיידי את פסקת ההתגברות. "דחייה משמעה בסבירות אובדן ההזדמנות"

חזקי ברוך , כ"ו בניסן תשע"ח

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: תומר ניוברג, פלאש 90טוען....

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט קורא לראש הממשלה לקדם במהירות את הליכי החקיקה של פסקת ההתגברות.

"אני מודיע בצורה ברורה: אנחנו נתמוך בכל גירסה של פסקת ההתגברות שיביא ראש הממשלה, רק שיביא. יש לחוקק בטרם תחלוף ההזדמנות. אפשר היה היום. אפשר מחר או ביום ראשון בישיבת הממשלה".

"יש חוק שכבר מוכן להצבעה מיידית. מניסיוני, דחייה בכמה שבועות משמעה בסבירות אובדן ההזדמנות", דברי השר בנט.

מוקדם יותר דווח כי במהלך ישיבת ראשי הקואליציה שהתקיימה בצהריים (רביעי) התפתח עימות בין השר נפתלי בנט ליתר השרים, לאחר שבנט הציע לקדם כבר היום את פסקת ההתגברות הרחבה שתאפשר לכנסת לאשר חוקים שנפסלו בבג''ץ.

בנט אמר לשרים ולראש הממשלה נתניהו, "בואו נכנס ועדת שרים לחקיקה כבר היום אחר הצהריים כדי לאשר את פסקת ההתגברות הרחבה. הגיע הזמן לעבור ממילים למעשים".

ראש הממשלה סירב ואמר כי יש לבחון אופציה חלופית, את פסקת ההתגברות במודל הבריטי שתמנע מבית המשפט העליון אפשרות לפסול חוקים של הכנסת.

"היו המון שנים, הגיעה העת להכריע", הדגיש בנט. ''אני חושש שאם לא נהיה נחושים זה יהיה מסר שגוי למסתננים ולעולם".

שר הפנים אריה דרעי העיר, "זה יכול לפגוע במענה של בג״ץ בעניין אוגנדה". בנט השיב לו "זה לא שווה כי זה יקרוס, פסקת ההתגברות היא הפתרון". ראש הממשלה השיב "נכון".

השר יריב לוין העיר, "בואו נקדם את ההצעה הבריטית - אי יכולת של בית המשפט לפסול חוקים". בנט שאל "יש לכם הצעה כזו כרגע?", יריב לוין ונתניהו השיבו בשלילה.

"אוקיי, אז בואו נכנס היום ועדת שרים לחקיקה ונעביר פסקת התגברות. אם לא היום - לכו תדעו מתי כן. אם תהיה הצעה בריטית - מראש אני מודיע שאתמוך", אמר בנט.

בשלב זה, ראש הממשלה הטיל וטו וסירב לכנס את ועדת שרים לחקיקה.

גורם המקורב לנתניהו הציג גרסה אחרת של השתלשלות העניינים. ''בנט היה לחוץ לאשר היום את הצעת החוק שלו. כששמע מיריב לוין שיש הצעת חוק נרחבת יותר וחזקה יותר, הוא עצר.

''כל ראשי המפלגות הסכימו שהמודל הבריטי שרה״מ מציע משמעותי יותר מהצעת החוק של סמוטריץ', כולל סמוטריץ' עצמו שאמר ליריב לוין הבוקר שההצעה שלו 'בעייתית'", סיפר הגורם.