מדוע כה קשה להתנתק מהרשת החברתית?

אחד ממקימי פייסבוק הודה באחרונה שהמדיה החברתית "מתכנתת" את משתמשיה. השימוש ברשתות מפעיל את אותם החומרים במוח כמו עישון.

גיא כהן , כ"ו בניסן תשע"ח

התמכרות לרשת החברתית
התמכרות לרשת החברתית
צילום: iStock

אחד ממקימי הרשת החברתית פייסבוק הודה באחרונה שהמדיה החברתית "מתכנתת" את משתמשיה, והיכה על חטא.

צ'מאת' פליאפיטיה, ששימש סגן יו"ר לפיתוח מ-2007, אמר בראיון: "אני מרגיש אשמה גדולה. המצב הגיע כבר לנקודה בה אני חושב שיצרנו כלים שקורעים לגזרים את המרקם החברתי, שבאמצעותו החברה עובדת. זהו באמת מצבנו".

"ההתנהגויות שלכם... אתם לא מבינים את זה, אבל מתכנתים אתכם", הזהיר. "זה לא היה בכוונה, אבל עכשיו על כל אחד להחליט, עד כמה הוא מוכן לוותר."

בסרטון של הפובליציסט פול ג'וסף ווטסון – שהתפרסם בעצמו בזכות סרטוני היוטיוב הפוליטיים שלו – נראה גם ראיון עם הסופר והמרצה סיימון סינק, בו הוא מסביר שהמדיה החברתית עוצבה להיות ממכרת.

"היא יוצרת את אותה הפרשת דופמין במוח, שנוצר מעישון, שתיית אלכוהול והימורים", אמר סינק בסרטון מהשנה שעברה שהפך ויראלי. "אנחנו יודעים, שעיסוק במדיה חברתית ובטלפון הסלולרי, גורם להפרשת חומר כימי במוח, בשם דופמין. לכן, כשיש לך הודעת טקסט, זה מרגיש טוב. זה קרה לכולנו, אנחנו מרגישים מעט עצובים או בודדים, ואז אתה שולח הודעות טקסט לעשרה חברים: 'היי' 'היי', לכל אחד. כי זה מרגיש טוב, כשאתה מקבל תגובה.

"מאותה סיבה", הסביר, "אנחנו סופרים את הלייקים, בודקים הלוך ושוב מה מצב הפוסט שפרסמנו. דופמין הוא אותו חומר כימי שגורם לנו להרגיש טוב כשאנחנו מעשנים, שותים אלכוהול או מהמרים. במילים אחרות: הוא ממכר ברמה גבוהה מאוד".