המסמך המביש הזה הוא הכחשת שואה

ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב בחריפות למסמך של חיל החינוך שנחשף בערוץ 7. מו''ל עיתון הארץ עמוס שוקן: ''הצבא צודק''.

עדו בן פורת , כ"ז בניסן תשע"ח

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: יצחק קלמן

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) תוקף בחריפות את התפיסה החינוכית של חיל החינוך, ולפיה איבוד ''איזונים ובלמים" בשלטון החוק הם שהובילו להשמדת ששת מיליוני היהודים בגרמניה הנאצית, והם שעלולים להוביל לשואה נוספת.

''השואה נגרמה בשל אנטישמיות ושנאת ישראל. נקודה. לא בשל שום 'איבוד איזונים ובלמים' או 'שחיקת המנגנונים הדמוקרטיים ושלטון החוק'", הגיב סמוטריץ' למסמכים הרשמיים של צה''ל שנחשפו בערוץ 7.

''המסמך המביש הזה הוא הכחשת שואה ופגיעה בזכרם של ששת מליוני היהודים שנרצחו ונטבחו ונשחטו ונשרפו חיים על קידוש השם בידי הצורר הנאצי ימ"ש. מביש ודורש תיקון", הדגיש חבר הכנסת.

עמוס שוקן, מו''ל עיתון ''הארץ", דווקא תומך בעמדת חיל החינוך המוצגת למפקדים ולחיילים. ''הצבא צודק. הלקח המשמעותי מן השואה הוא איך לא להתדרדר למה שהתדרדרה גרמניה", טען שוקן בציוץ בחשבון הטוויטר שלו.

''היטלר נבחר בצורה דמוקרטית אבל מיד התחיל לשנות את החוקים כאילו באמצעות הפרלמנט. החליף את כל השופטים, חוקק חוקים נגד יהודים וכו'. קצת מה שאנו רואים בטורקיה, בפולין, בהונגריה וגם בישראל. גם בישראל הממשלה מובילה תהליכים אנטי דמוקרטיים. כמו בארצות האלה הציבור נותן לזה גיבוי'', טוען שוקן.

כאמור, לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה הפיץ חיל החינוך אוגדן למפקדי צה״ל ובו, בין היתר, ״התפיסה החינוכית להנחלת זכרון השואה״ כפי שמבינים אותה בחיל החינוך.

מקריאת המסמך המדאיג עולה כי צה״ל מלמד את חייליו שהשואה יכולה להתרחש גם מחר בבוקר, בישראל של שנת 2018, אם לא נשמור על גבולות מוסריים, או אם נפגע במערכת הבלמים של שלטון החוק.

״השואה מהווה תמרור אזהרה בולט העומד בפני כל חברה למקום אליו היא יכולה להידרדר ללא הצבת גבולות מוסריים ברורים וכיבוד של כל אדם באשר הוא אדם״, נכתב שם.

בחיל החינוך של צה״ל גם טוענים שהידרדרות שלטון החוק ושחיקת הדמוקרטיה הם שהובילו להשמדת ששת מיליוני היהודים בשואה.

הלקח שמפקדי וחיילי צה״ל צריכים ללמוד מהשואה, הוא לא שצה''ל צריך להיות צבא חזק יותר. לפי חיל החינוך אנחנו צריכים לשמור על מערכת איזונים ובלמים, כי רק אז העם היהודי לא יהיה שוב בסכנת הכחדה.