מה קרה בשבת סמוך לאיתמר?

בצה"ל דיווחו הבוקר על כוח שהיה בפעילות מבצעית, ונתקל בפורעים שיידו עליו אבנים, דבר שגרר ירי באוויר. המתיישבים מציגים גרסה שונה.

ערוץ 7 , ל' בניסן תשע"ח

מאחז "ראש יוסף"
מאחז "ראש יוסף"
צילום: שלמה מלט

אירוע קשה שהתרחש בשבת בין מתיישבים ובין חיילי צה"ל התגלגל הבוקר (ראשון) לקרב גרסאות בין הצדדים.

מדובר צה"ל נמסר כי כוח צה"ל שביצע משימה צבאית סמוך לישוב איתמר שבשומרון הותקף על ידי מתפרעים ישראלים במקום באלימות וזריקת אבנים עד כדי סיכון הכוח. הכוח הגיב בשימוש בגז מדמיע, אמצעים לפיזור הפגנות וירי לאוויר להרחקת הפורעים.

מאוחר יותר נעצרו שלושה חשודים והועברו לחקירה במשטרת ישראל. "צה"ל רואה בחומרה רבה הפעלת אלימות כלפי כוחותיו וימשיכו באכיפת החוק והסדר בשיתוף שאר כוחות הביטחון", נמסר מדובר צה"ל.

בארגון "חוננו" המסייע לעצורים מציגים תמונה שונה לחלוטין. לדבריהם, כוח צה"ל שהגיע במהלך השבת לפנות מאחז סמוך ליישוב איתמר, ירה גז ואף ירי חי כלפי נערים, חלקם קטינים ששהו במקום. על פי עדויות הנערים הירי החי בוצע בסמוך לראשיהם של חלק מהקטינים.

הנערים עלו למאחז "ראש יוסף" לפני כשלושה שבועות, הקימו במקום מבנה ומתגוררים במקום. בכניסת השבת הגיע כח צה"ל בפיקודו של מח"ט שומרון גלעד עמית בליווי שופל צבאי לפנות את המאחז ולהרוס את המבנה, ניסיון שלא צלח.

במהלך יום השבת הגיע שוב המח"ט למקום, בליווי כח נוסף. המח"ט ניסה לעצור, מסיבה שאינה ברורה את אחד הנערים דבר שכלל עימות בין הכח לחלק מהשוהים במקום. במהלך העימות החיילים השליכו רימון גז וריססו גז נוסף על קטינים במקום.

על פי עדויות הנערים בשלב מסויים החל אחד מהחיילים לירות באוויר ובשלב מסויים ממש מעל ראשיהם של הנערים. בעקבות הירי הנערים נסו מהמקום. שלושה נערים שהיו במקום ולא נסו, נעצרו.

אחד מהנערים שמתגורר במקום סיפר "ירו לנו ממש מעל הראש, אחד מהחברה היה צריך להתכופף כדי שהירי לא יפגע בו. תוך כדי הירי החיילים צעקו וקיללו אותנו בצורה מחפירה. גם לפני כשבוע בכניסת החג שביעי של פסח הגיעו הצבא וניסו לפנות אותנו, ויום למחרת בשבת הגיעו מג"ב ושברו לנו דברים וציוד, לקחו לנו את המים והאוכל. באנו ליישב את ארץ ישראל, בע"ה יוקם כאן עוד ישוב, התנהלות הצבא לא תשבור אותנו." מסר.

הנערים שנעצרו נחקרו אמש (מוצ"ש) בשעת לילה במרחב שומרון ויובאו במהלך היום ככל הנראה לדיון בבימ"ש השלום בפ"ת.

עו"ד יוסי נדב שמייצג את הנערים מטעם הארגון הגיע לתחנת המשטרה לסייע לנערים. עו"ד נדב שמע מהנערים על ארוע הירי החמור "מרשי שהו במקום שככל הנראה בשלב מסויים הוכרז הוא או שטח סמוך כשטח צבאי סגור, מרשי לא התנגדו למעצר, שיתפו פעולה ולא ברחו מהמקום. עניין הירי חמור מאד ואנו ציפייה שצה"ל יבדוק העניין במלוא הרצינות", מסר.