ארה"ב יוזמת: סנקציות נוספות על רוסיה

שגרירת ארה"ב באו"ם הבהירה שיהיה מדובר בעיצומים משמעותיים מאוד שיופעלו נגד חברות רוסיות שסיפקו לאסד ציוד שתמך בנשק הכימי שברשותו

ניצן קידר , ל' בניסן תשע"ח

ניקי היילי באו"ם
ניקי היילי באו"ם
צילום: רויטרס

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, הודיעה אחר הצהריים (ראשון) כי ארצות הברית מתכוונת להטיל ביממה הקרובה סנקציות חדשות על רוסיה, בשל תמיכתה בשימוש בנשק כימי מצד המשטר הסורי.

בראיון לרשת CBS אמרה היילי כי העיצומים, שיוטלו ככל הנראה כבר מחר, יכוונו לחברות רוסיות שסייעו לבשאר אסד לפרוס ולתפעל נשק כימי.

"הסנצקיות יגיעו לכל חברה שעסקה במישרין או בעקיפין בסיוע ליצירת ותחזוק ארסנל הנשק הכימי הסורי. הן יהיו מאוד משמעותיות ויעבירו מסר חזק לכל מי שטרם הבין שאין שום מצב שמצדיק שימוש בנשק הזה", דברי היילי.

השגרירה האמריקנית באו"ם נחשבת למובילת המאבק נגד רוסיה בממשל האמריקני, לאחר שהרוסים הטילו וטו בחודשים האחרונים על שש הצעות החלטה במועצת הביטחון שנגעו לשימוש בנשק הכימי.

הממשל האמריקני כבר הטיל הניח סנקציות על יחידים וגופים רוסיים שסייעו לתוכנית הכימית, אבל כעת יש תוכנית להרחיבן באופן משמעותי ואולי אף לכלול בהם חברות בעלי קשר ישיר למשטר במוסקבה.

היילי לא הסתירה את זעמה מההתנהלות הרוסית. "אסד ידע שרוסיה תגבה אותו הן בארצו והן באו"ם. הסורים והרוסים צריכים להבין שלא נאפשר אפילו את השימוש הקטן ביותר של נשק כימי וכל שימוש כזה ייענה בתגובה ברורה וחדה שלנו".