סדרת "פניני הלכה"- מעכשיו גם בצרפתית

בנט באירוע ההשקה: מספיק עם הפיצולים, אנחנו עם אחד שאוהב את התורה, העם והארץ'. חוטובלי: "פניני הלכה" הוא מפעל לתפארת מדינת ישראל

חזקי ברוך , ל' בניסן תשע"ח

השקת "פניני הלכה" בצרפתית
השקת "פניני הלכה" בצרפתית
צילום: חזקי ברוך

סדרת הספרים "פניני הלכה" של הרב אליעזר מלמד בשפה הצרפתית הושקה הערב (ראשון) במלון קראון פלאזה בירושלים, במעמד יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט וסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי.

בנט התייחס בדבריו לחיבור בין יום הזיכרון ליום העצמאות וציטט מדברים שאמר הרב יהודה בן ישי, רב קהילה בירושלים ואביו של רות פוגל הי"ד שנרצחה באיתמר יחד עם בעלה הרב אודי ושלושה מילדיהם.

''בלי הצמידות של יום הזיכרון והעצמאות לא היינו יודעים למה המחיר הגדול ששילמנו. התשובה היא יום העצמאות", אמר בנט. ''יום השואה ממחיש לנו מה המחיר כשאין לנו מדינה ויום הזיכרון ממחיש מה המחיר כדי שתהיה לנו מדינה''.

שר החינוך בירך על תרגום ''פניני הלכה'' לצרפתית, ואמר כי היהודים שעלו מצרפת הוסיפו חמימות לישראל. "בדור שלנו, אנחנו מאבדים יהודים בקצב חסר תקדים. זה לא יקרה רק בעתיד, זה קורה היום, ברגעים אלו ממש. וזה קורה בגלל ההתנתקות ממדינת ישראל ובגלל ההתנתקות מהיהדות.

"בחרתי להיות שר התפוצות כי אני מאמין שאחת משלוש המשימות החשובות של מדינת ישראל היא לשמור על הקשר עם יהדות התפוצות, צריך לקיים תפוצות יהודיות חזקות, תמיד היה קשר חזק והיום האחריות עלינו".

השר בנט ביקש מהנוכחים להמשיך בדרך שלהם לחיבור התורה והעם: "עלינו לבסס פה תורה חזקה, ומצד שני לפתוח את האוהל, לא לפחד, לקבל אנשים מכל הסוגים לא משנה מה אורך השרוול שלהם".

לבסוף קרא בנט לקהל "מספיק עם הפיצולים, מספיק עם ההגדרות, אנחנו עם אחד. כולנו אוהבים את הארץ, אוהבים את התורה ואוהבים אחד את השני".

סגנית שר החוץ חוטובלי סיפרה באירוע על הקשר האישי שלה ליהדות צרפת, "אני אגלה לכם סוד שלא רבים יודעים, רוב תורתי לקוחה מרבני הקהילה הצרפתית - מורי ורבי הרב ללום איתו למדתי במשך שנים רבות זיכה אותי להיחשף ליהדות צרפת המפוארת, והיום אני שמחה להיות בחנוכת סדרת 'פניני הלכה' בצרפתית אותה הרב ללום סייע לערוך.

'''פניני הלכה' היא סדרה ייחודית, הבהירות של הספרים היא הסיבה לכך ש'פניני הלכה' הפכו להיות ספר חובה על המדף של כל בית דתי. הפצת החכמה היהודית לעולם היא חלק מהחובה שלנו לעולם
מדינת ישראל היא נס ופלא, אבל חשוב לזכור שכוחנו בחכמה העתיקה שמתחדשת מדור לדור של תורת ישראל.

''השבוע נחגוג כולנו את יום העצמאות, ונודה על הנס הגדול, וברוח החג אומר כי פניני הלכה הוא מפעל לתפארת מדינת ישראל", הדגישה חוטובלי.

הרב יהודה בן ישי בירך על כך שהספרים בסדרת "פניני הלכה" ייפתחו כעת גם בפני דוברי השפה הצרפתית. ״עכשיו נפתחים הספרים גם לאלו שלא גמרו את האולפן ואלו שנמצאים בארץ ובעולם ודוברים צרפתית, הרב מלמד מזכה אותם בפנינים של הלכה ועכשיו הם יכולים ללמוד ולהבין''.

''סדרת 'פניני הלכה' נוצרה לאחר עבודה עצומה ונצרכת בדור הזה. לא יכול להיות שעולם התורה יהיה בפיגור ובגדר של 'עשה ואל תבין'. עלינו להתגייס להבין את הדברים ולעלות לרמה שגם המוח והלב מסכימים איתם. העבודה על 'פניני הלכה' מזכה את הדור ואת כל מי שמבקש לדעת וגם לקיים. אני מקווה שהמפעל הזה ימשיך ויגדל״.טוען....