א.ב. יהושע: להיפרד מחזון שתי המדינות

"לא זהותה היהודית והציונית של מדינת ישראל היא עכשיו בסכנה, אלא אנושיותה ואנושיות הפלסטינים הנמצאים תחת שלטוננו", הוא טוען.

ערוץ 7 , ל' בניסן תשע"ח

א.ב יהושע
א.ב יהושע
צילום: פלאש 90

הסופר א.ב. יהושע, מהוגי הדעות המובילים של השמאל הישראלי, מודה הערב (ראשון) במאמר שפרסם באתר 'הארץ', כי תוכנית שתי המדינות כבר אינה רלוונטית.

"במשך 50 שנה, כלומר במשך רוב חיי הבוגרים, פעלתי ללא ליאות למען פתרון שתי המדינות", כותב יהושע ומוסיף, "מול תסכולים אין ספור, הן מצד הממשלות הישראליות והן מטעם הרשות הפלסטינית. גם אני, כמו כל אנשי מחנה השלום, קיוויתי שמדינות העולם, במיוחד ארצות הברית ואירופה, יפעילו לחצים כלכליים ודיפלומטיים על שני הצדדים כדי לאלץ אותם למצוא את הדרך לפשרה ההיסטורית של אחד הסכסוכים הארוכים והמסובכים ביותר מאז תחילת המאה ה-20".

הוא מזכיר שבזמנו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, היה סיכוי להוציא את הפתרון אל הפועל. "אולמרט יזם לפני פרישתו תוכנית מפורטת ונדיבה ביותר של חלוקת ארץ ישראל לשתי מדינות, אולם אבו מאזן, לפי עדותו של אולמרט, חמק מרוב הפגישות שנועדו לדון בתוכנית הזאת".

אבל לדידו של הסופר, דווקא בעת בה חלק ניכר ממדינות העולם מצדדות בפתרון שתי המדינות - הוא עצמו מכיר בכך שהסיכויים לממשו קלושים. "אני וכמה מחברי הטובים, שלחמנו עבורו במשך 50 שנה, מרגישים, והלוואי שאתבדה, שהחזון הזה לא יוכל עוד להתגשם במציאות והוא משמש רק כיסוי מתעתע וערמומי לזחילה אטית אבל מעמיקה למציאות של כיבוש מרושע ואפרטהייד משפטי וחברתי, שאנחנו במחנה השלום, הישראלי והפלסטיני גם יחד, משלימים איתו מתוך עייפות ופטליזם".

"לכן", כדברי יהושע, "יש לנסות לבחון את המציאות ביושר אינטלקטואלי ולנסות לחשוב על פתרונות אחרים שיעצרו את התהליך הזה ויסיגו אותו לאחור. לא זהותה היהודית והציונית של מדינת ישראל היא עכשיו בסכנה, אלא אנושיותה ואנושיות הפלסטינים הנמצאים תחת שלטוננו", הוא טוען.

ומה ההסבר של יהושע למצב שהביא לכך שפתרון שתי המדינות כבר אינו רלוונטי? "הרתיעה בקרב היהודים מהמולדת האמיתית, ההיסטורית והדתית שלהם היא הגורם לפגם הרה אסון בזהותם", הוא מסביר.

"כיוון שמרכיב המולדת הוא במהותו משני בתודעה הלאומית של היהודים, הם משליכים את תחושתם זו גם על אחרים, ומכאן שהם מזלזלים או מפחיתים בערכה הזהותי של המולדת בעמים אחרים. הם לא מבינים שישיבתם בקרב עמים אחרים היא חדירה עמוקה ורבת סכנות לתוך זהות לא להם", קובע יהושע במאמר שכתב.