הנשיא למשפחות השכולות:
סליחה על שנות כאב שלא יתם

הטקס הממלכתי לפתיחת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל נערך בכותל. ריבלין: בחסותו של כותל הדמעות אני מבקש לומר למשפחות - אני מצטער.

עדו בן פורת , ב' באייר תשע"ח

הטקס הממלכתי לפתיחת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה
הטקס הממלכתי לפתיחת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה
צילום: קובי גדעון / לע"מ

אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה נפתחו הערב (שלישי) בטקס הממלכתי להדלקת נר הזיכרון ברחבת הכותל המערבי, במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, הרמטכ''ל רא"ל גדי איזנקוט ומפכ''ל המשטרה רנ''צ רוני אלשיך.

נשיא המדינה פנה בנאומו למשפחות השכולות, "בערב הזה, בחסותו של כותל הדמעות, אני מבקש לומר לכן כמה אני מצטער. להעביר אליכן את צערו של העם, שצו חייו בארץ הזו, תובע ממנו לאבד את הטובים והטובות ביותר, את אהוביכם, אהובותיכן.

''אני מבקש לומר לכן, סליחה. סליחה על שנות כאב שלא יתם, שלא יכולנו למנוע, בשבתנו בארצנו הנאבקת על שגרת בטחונה", אמר ריבלין.

"הלוואי, הלוואי, שיכולנו ביום המקודש הזה, לתת לכם יום אחד של מנוחה מהזיכרון. מהכאב. יום שבו נישא את הכאב אנחנו, על כתפינו שלנו, ונוריד מעט, כל כך מעט, מכתפיכן העייפות. יום שבו נכאב במקומכם, ולא רק יחד אתכם".

הנשיא הדגיש, "אני מביט בכם משתאה, כיצד שוב ושוב, אתם בוחרים בחיים. זוקפים גב, ואחר כך גם ראש, ומתחילים ללכת. אני מביט בכם ומתפלל - כי נהיה ראויים לבחירה שלכם בחיים. שנהיה ראויים להחלטה שלכם לקום ולהמשיך ללכת. למען החיים, למען תקומתו של העם, למען קיומה של המדינה''.

"לא נפסיק לרגע לעמול עבור המדינה בשבילה נלחמו ילדיכם. לשלב ידיים בשם ההבנה: 'אחים אנחנו' שוב, ושוב, ושוב. אל המנהרות לא זינקנו שמאל וימין, בשוחות לא שכבנו פריפריה ומושבים, אל מול פני אויב לא הסתערנו קיבוצים, כפרים וערים''.

לקראת סוף נאומו אמר ריבלין, "נמשיך ונלחם איתנים ונחושים, בכל רגע בו תקרב אלינו מלחמה. נרדוף ונשיג כל אויב כשאנו חמושים במערכת בטחון מופלאה, ובהון האנושי והערכי היקר ביותר. באותן העוצמות, נמשיך לחתור לשקט, לשלום ולביטחון עם כל שכנינו''.

"נמשיך ונהיה חברה שתהדוף בלא מורא וללא רחם, כל אויב המערער על זכותנו לבית בארצנו, ובה בעת לא תאפשר לכל שסע, קיטוב, מרחק וניכור, להכות שורש בינינו. חברה שתדע להמשיך ולהתווכח, אך תזכור שצה"ל ומפקדיו הם אנחנו, כולנו, ותגן עליו מפני כל מחלוקת''.

לקראת יום העצמאות ה-70 שיצוין מחר בערב אמר הנשיא כי ''עם רדת הערב, עת יתנוסס דגלנו בראש התורן, זכור נזכור כי אהוביכם, גיבורינו, גיבורי החיל, הם-הם הנושאים אותו אל-על".

הרמטכ"ל איזנקוט בכותל המערבי
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הרמטכ''ל רא"ל גדי איזנקוט אמר בפתח נאומו, ''את דרכנו בשבילים המפותלים המובילים לרחבת הכותל, עשינו בנפרד. איש איש בגפו, איש איש מכונס בכֿאב הגעגוע ובֿזיכֿרון אהובו שנפל.

''הזיכרון הפרטי הוא שהנחה את רגלינו, אך ברגע קשה ומוכר זה אנו מתכנסים יחד תחת הכאב הלאומי המשותף, כאבו העז של עם אשר שכֿל את בניו ובֿנותיו במאבק על חירותו. ברגע הזה - מתגלה זהותנו המשותפת - זו שבזכותה התלכדנו לעם והקמנו מדינה''.

"שבעים שנים לתקומתה של מדינת ישראל ואנו מתאספים יחד למרגלותיו של הכותל, שבו שזור חוט השני של עמנו. לצידו של הקיר שהפך לחומה של גבורה ושהיה עד למורשת העם, ניצבים אנו כתף אל כתף, ובֿינינו דממה דקה.

''במילותיו החוצבות, כתב אברהם חלפי: 'לדומיה אין צלם, אדיר קולה כנפץ רעמים'. בזו הדממה נשמעים קולותיהם של לוחמי המחתרות ושל לוחמי צה"ל במערכות העם, ומולם - דברי הקינה של יהודי הגלות, אשר חלמו לצעוד אל הכותל בראש מורם, ולהושיט ידם לתפילה; בזו הדממה אנו יכולים לשמוע את זעקתם הכואבת של בני המשפחות השכולות, אשר איבדו את היקר להם מכול למען קיומנו כאן, ומולה - את פסיעת רגלם של אלפי ילדים ובֿני נוער, אשר זוכים להיוולד בארץ מוגנת, ולבקר בעיר שבליבה חומה.

''אבן ועוד אבן, סיפור מצטרף לסיפור, אדם נקשר לאדם - וכֿולם יחד חומה גדולה ומבוצרת. חומת מגן אחת, המורכבת מסיפוריהם של רבים; סיפורו של עם''.

הרמטכ''ל אמר עוד כי ''בשקט השורר בינינו כעת מצווים אנו להתייחד עם זכר חללי צבא ההגנה לישראל, אשר קיפחו את חייהם במערכות העם ובֿפֿעולות האיבה. אנו נושאים תפילה להחלמתם של פצועי צה"ל, הנושאים בגוף ובֿנפש את צלקות המאבק על קיומנו. בשקט זה, המחלחל בין מילות הנחמה ומרחיב את החלל ביניהן, נפעל להשבת נעדרי צה"ל אשר יצאו מביתם למלא את משימת ההגנה ולא שבו.

''במחשבותיהם של רבים מאיתנו, צרוב הרגע שבו הבטנו בעיניו של אדם שהיה ואיננו. הבטנו בלהט שהיה לו בעיניים, בחדוות החיים, בניצוץ הנעורים ובֿחיוך התום''.

איזנקוט סיפר כי ב-40 שנות שירותו בצה"ל, הכיר את דמות הלוחם הישראלי מקרוב. ''לצערי הרב, לא אחת נפרדתי מאנשים יקרים שהיו לי לאחים לנשק, ומעוד רבים מטובי בניה ובנותיה של הארץ. בביקורים הכואבים בבתיהם נחשפתי למקום שבו התעצבה דמותם ולערכים שלאורם התחנכו''.

הרמטכ''ל פנה לבני המשפחות השכולות ואמר ''יחד איתכם אנו נושאים בליבנו את הוד גבורתם ומורשתם של הנופלים. בתוך תהום הכאב חסר המזור, אנו מתחייבים להמשיך ולהושיט יד אחים מחבקת. לעמוד יחד, כמשפחה אחת - כואבת וזוכרת''.

למפקדי צה"ל וחייליו אמר איזנקוט, ''בפֿקודת הקמתו של צה"ל קבע דוד בן-גוריון את צו הדורות, תפקידנו: להיות "מבטח עוז לשלום האומה והמולדת". חזון אשר נשאנו עמנו כצידה לדרך ברגעים רבים של גבורה ומכאוב; חזון אשר קשר אותנו יחד והפך למציאות בזכות הרוח שבשורותינו.

''גם בימים אלה, אני רואה אתכם: מפקדי צה"ל וחייליו בחובה, בקבע ובֿמילואים, פועלים לאור הרוח הנושבת בין פרקי העבר. משטחי האימונים, מבסיסי החטיבות, מהמוצבים שבגבולות - בוקעת הרוח במלוא עוצמתה. רוח של שליחות, של עמידה במשימה, של אהבת הארץ ושמירה על כבוד האדם. זכרו כי אתם אלה הנושאים באחריות לשאת את אותה הרוח; אתם אלה הנדרשים להנחילה לדור העתיד של משרתינו, מתוך ההכרה כי היא זו המאפשרת לנו למלא את ייעודו של צה"ל: להגן על המדינה, להבטיח את קיומה - ולנצח במלחמה''.

הרמטכ''ל פנה לאזרחי ישראל ותושביה, ''בשגרה כבֿחירום, אנו יודעים - משמר המדינה חייב בעמו. זה שבעה עשורים שמעמדו של צה"ל כצבא עם ממלכתי, הוא מרכיב העוצמה הגדול ביותר. הערכים המשותפים של אהבת המולדת, הרעות ההדדית ואחוות הלוחמים הם הגוברים על כול פער.

''גם בזמנים הקשים ביותר, נותר צה"ל עמוד תווך איתן השואב את עוצמתו מכל משרתיו; בן העיר ובֿן הכפר והקיבוץ, חילוני ודתי, בדואי, דרוזי ויהודי. האחדות והלכידות הן שניצבו לצידנו בשעות הקשות ביותר, הן שהיו לנו לנשק נגד האויב והן המאפשרות לנו להמשיך ולעמוד על רחבה זו.

גם כעת, אנו יודעים כי לא תמה הדרך. אויבינו מבקשים לבסס את כוחם מעבר לגבולות, למוטט את מרקם החיים הרגיש ולפגוע בריבונות המדינה. מול כל איום - עומדים איתן חיילינו בחזית הלחימה והטכנולוגיה, ומוכיחים יחד כי על חומות הארץ ניצב צבא עוצמתי; צבא האוחז ביכולות חסרות תקדים ופֿועל למען מציאות של בטחון ושגשוג''.

לקראת היום העצמאות ה-70 לישראל אמר איזנקוט ''מחר נקום יחד לשנת השבעים למדינתנו. גם בשעות שבהן יחגוג איש איש בדרכו, נזכור את משימתנו המשותפת לחיזוק ביטחון מדינת ישראל וננצור בליבנו את הכאב שהצמיח חיים.

''למען 70 השנים שעברו ולמען השנים שיבואו - נתאחד כולנו בתפילה 'עושה שלום במרומיו הוא יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל, ואמרו אמן'. יהי זכר הנופלים ברוך'', כך הרמטכ''ל.