צפו: נעצרו בבית הקפה "כי הם שחורים"

שני גברים שחורים שישבו בבית קפה "סטארבקס" בפילדלפיה נעצרו ללא סיבה בזמן שהמתינו למכר. רשת סטארבקס התנצלה.

גיא כהן , א' באייר תשע"ח

אזיקים (אילוסטרציה)
אזיקים (אילוסטרציה)
צילום: iStock

שני גברים שחורים שישבו בבית קפה מרשת "סטארבקס" בפילדלפיה שבארה"ב נעצרו ע"י שוטרים בזמן שהמתינו למכר יהודי שביקש לדון עמם בעניינים עסקיים.

סרטון שמתעד את המעצר נצפה כבר כמעט 10 מיליון פעמים. רשת סטארבקס התנצלה על האירוע. מגיבים רבים הביעו דעתם כי המעצר התאפשר משום שהשניים שחורים וכי לבנים לא היו נעצרים במצב דומה.

השניים התבקשו לעזוב את המקום מכיוון שלא הזמינו שום דבר וביקשו להשתמש בשירותים. כאשר סירבו לעזוב, מנהל בית הקפה הזמין את המשטרה. השניים נאזקו ונלקחו לתחנת המשטרה המקומית, שם צולמו, ונאלצו למסור טביעות אצבע. הם שוחררו כעבור מספר שעות בשל "חוסר ראיות".

הסרטון מתעד גם את איש העסקים לו חיכו השניים – אנדרו יפה – שניסה למנוע את המעצר כאשר הגיע לבסוף לבית הקפה. יפה מנהל חברת פיתוח נדל"ן, ועל פי הדיווחים, הוא התכוון ל דון עם השניים ב"הזדמנויות להשקעות".

בסרטון נראה יפה כשהוא שואל: "למה שיבקשו מהם לעזוב? יש פה עוד מישהו שחושב שזה מגוחך? זו אפליה גמורה".

יו"ר רשת סטארבקס, קווין ג'ונסון, הביע את "התנצלותנו העמוקה ביותר" על התקרית "הראויה לגינוי". "קשה מאוד לצפות" בווידיאו, כתב. "הבסיס לשיחת הטלפון למשטרת פילדלפיה היה שגוי... מנהל הסניף שלנו לא רצה שהאנשים הללו ייעצרו וזה לא היה צריך להסלים כפי שקרה".