גליק: מדוע מחרימים את מפלגת החירות?

ועדת החוץ והביטחון דנה, לבקשת ח"כ גליק, בעמדת מדינת ישראל כלפי מפלגת החירות באוסטריה. בדיון השתתף גם שגריר אוסטריה בישראל.

ערוץ 7 , א' באייר תשע"ח

ח"כ יהודה גליק
ח"כ יהודה גליק
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לבקשת ח''כ יהודה גליק (הליכוד), ועדת החוץ והביטחון דנה היום (שני), בעמדת מדינת ישראל כלפי מפלגת החירות באוסטריה.

הדיון התקיים לאחר שנשיאות הכנסת אישרה את הצעתו של ח''כ גליק לדיון מהיר בנושא: "החרמת מפלגת החירות באוסטריה".

כזכור, ביקר ח''כ גליק באוסטריה לפני כחודשיים ונפגש עם סגן הקאנצלר ויו"ר מפלגת החירות האנץ כריסטיאן שטראכה ועם שרת החוץ מטעם מפלגת החירות ד"ר קרין קנייסל, שהביעו בפניו את עמדתם החד משמעית נגד אנטישמיות וגזענות מכל סוג וכן הביעו את מורת רוחם מיחסה של מדינת ישראל אליהם.

בעקבות הביקור, ביקש ח"כ גליק מנשיאות הכנסת לקיים דיון דחוף בוועדת החוץ והבטחון על מנת לבחון מחדש את עמדת ממשלת ישראל המחרימה את מפלגת החירות.

בדיון השתתפו ח"כ אבי דיכטר, יו"ר הוועדה, ח"כ יהודה גליק, ח"כ עמיר פרץ, ח"כ שרן השכל, ח"כ קסניה סבטלובה, ח"כ ד"ר ענת ברקו, גורמי משרד החוץ, שגריר אוסטריה בישראל, נציג הקהילה היהודית בווינה ועוד.

ח''כ גליק, שקורא להפסיק את החרם על המפלגה, אמר בדיון: "מדינת ישראל נאבקת בכל העולם נגד תופעת החרמות נגד ישראל, לא רק נגד מדינת ישראל אלא גם נגד מוצרים מיו"ש. והנה – מדינת ישראל מחליטה להחרים את המפלגה השנייה בגודלה במדינה הידידותית לנו".

"תפקיד הכנסת לבקר את הממשלה, פניתי וביקשתי ממשרד החוץ לתת לי מסמך מדוע מחרימים את מפלגת החירות, ובתגובה קיבלתי חרם. אירוע בקרן היסוד בגרמניה שהשתתפתי בו, השגריר שלנו בגרמניה התבקש לא להשתתף בו כי אני משתתף בו. אתמול משרד החוץ ניסה למנוע משגריר אוסטריה בישראל להשתתף בדיון, כך על פי פרסומי התקשורת".

ח"כ גליק הוסיף "בואו נהיה ענייניים: אין ספק ואין חולק שמדינת ישראל חייבת להיאבק נגד כל תופעה של אנטישמיות, גזענות ושנאת זרים בכל מקום בעולם. ואנחנו צריכים לעמוד בראש המאבק הזה. העובדות הן שמדינת ישראל היה לה קשר עם מפלגת החופש האוסטרית מאז ומעולם. בשנת 1983 הצטרפה מפלגת החופש לקואליציה הממשלתית בראשות המפלגה הסוציאל דמוקרטית וראש המפלגה היתה סגן הקאנצלר ומדינת ישראל לא החרימה את המפלגה.

"רק ב-1986 בגלל שיורג היידר ניצח והיה ראש המפלגה מדינת ישראל ניתקה איתו את היחסים ובצדק עשתה זאת כי הוא היה אנטשימי. בשנת 2005 נבחר היינץ כריסטיאן שטראכה ליו"ר המפלגה ומאז ועד היום האיש מהווה גורם מוביל במאבק נגד אנטישמיות ושנאת זרים עד היום. אני לא מבין מדוע ישראל לא מסכימה להחזיר את קשריה עם המפלגה".